Magazin

Uočena voda u obližnjem planetarnom sistemu

Koristeći Webb teleskop, NASA je otkrila potpis vodene pare u unutrašnjem disku na manje od 100 miliona milja od zvijezde.

FOTO: NASA, ESA, CSA, J. OLMSTED
FOTO: NASA, ESA, CSA, J. OLMSTED

Astronomi vjeruju da ako PDS 70 liči na naš solarni sistem, male, kamenite planete slične onima u našem solarnom sistemu mogu se formirati u ovom unutrašnjem disku. U našem sistemu, Zemlja kruži na udaljenosti od 150 miliona kilometara od Sunca.

Studija nedavno objavljena u časopisu Nature detaljno opisuje nalaze.

“Vidjeli smo vodu na drugim diskovima, ali ne tako blizu i u sistemu u kojem se formiraju planete. Prije Webba nismo mogli napraviti ovakva mjerenja”, rekla je vodeća autorka studije Giulia Perotti, postdoktorska saradnica na Max Planck institutu za astronomiju u Hajdelbergu, u saopštenju. PDS 70 je relativno star za zvijezdu u kojoj se nalazi disk koji formira planetu.

Astronomi su bili iznenađeni kada su vidjeli vodenu paru u blizini, s obzirom na starost zvijezde. PDS 70 je relativno star za zvijezdu u kojoj se nalazi disk koji formira planetu. Količina plina i prašine u ovim diskovima se vremenom smanjuje, bilo zbog aktivnosti zvijezde ili zbog toga što se materijal skuplja i formira planete. Voda ranije nije bila otkrivena na planetarnom disku ovog doba, što je navelo astronome da vjeruju da vodena para ne može preživjeti zvjezdano zračenje u tako dugom periodu i da će sve kamenite planete koje se tamo formiraju biti suhe.

Iako nije pronađen nijedna planeta koja se formira u unutrašnjem disku, otkrivene su sve potrebne komponente. Prisustvo vodene pare ukazuje da bi planete mogle sadržavati vodu u nekom obliku. Samo će vrijeme pokazati da li će se planete formirati – i da li bi mogle biti nastanjene.

“Pronalazimo relativno veliku količinu malih zrna prašine. U kombinaciji sa našom detekcijom vodene pare, unutrašnji disk je veoma uzbudljivo mjesto”, rekao je koautor studije Rens Waters, profesor astrofizike na Univerzitetu Radboud u Holandiji.

Moguće je da se atomi vodonika i kiseonika u unutrašnjem disku kombinuju i formiraju molekule vode, ili da se čestice ledene prašine kreću sa hladnijeg spoljašnjeg diska na topliji unutrašnji disk, pretvarajući led u vodenu paru. Vjerovatno je da je vodena para ostala stabilna uprkos svojoj blizini zvijezde jer je prašina štiti od razlaganja ultraljubičastim zračenjem zvijezde. Istraživački tim planira da nastavi praćenje sistema sa Webbom u budućnosti kako bi otkrio još misterija kako se planetarni sistem formira. “Ovo otkriće je izuzetno uzbudljivo jer istražuje region u kojem se obično formiraju kamenite planete slične Zemlji”, rekao je Thomas Henning, koautor studije.