Kultura

U Švedskoj impresionirani talentom Bosanca: Kako je samouki Emir počeo stvarati vrhunska umjetnička djela

Emir Kerenovic rođen 1974. u Zagrebu, porijeklom iz Bosne i Hercegovine, kao izbjeglica iz ratom zahvaćene zemlje , došao je u Kraljevinu Švedsku 1993. godine.

FOTO: PRIVATNI ALBUM / RINGIER
FOTO: PRIVATNI ALBUM / RINGIER

Radio je sve i svašta, dovijao se, a sada, nakon skoro 20 godina, može za sebe reći da je uspio u životu. Po profesiji Emir je teletehničar, ali budući da dolazi iz slikarske porodice, u kojoj je dosta poznatih umjetnika, još od malih nogu pokazao je zavidan talenat za slikarstvo kao jednu od grana umjetnosti, u svim formama i tehnikama.

Među najpoznatijim njegovim rođacima je Mersad Berber koji je ostao prepoznatljiv i priznat kao umjetnik i grafičar svjetskog glasa. Emirova rodica Nerica Osmančević je također poznata slikarica i akvarelist koja pripada Emirovoj generaciji , a njegov dajdža je također poznati hrvatski i bh. slikar Hajrudin Kujundžić koji je slikao u tehnici ulje na platnu i radio freske.

– Od kako znam za sebe slikao sam iz hobija, to mi je uvijek predstavljalo neku vrstu duhovnog opuštanja. Emocije sam izražavao na papiru , platnu ili nekoj od mnogih podloga za slikanje – priča Emir za Bosnainfo.

FOTO:
FOTO:

Čim je stupio na tlo Švedske bježeći iz ratom zahvaćene domovine započeo je studije umjetnosti na akademiji u gradu Luleå na dalekom sjeveru Evrope . Njegov talenat je vrlo brzo zamijećen od strane mnogih slikara i učitelja slikarstva, pa iako nije završio studij, započeo je da izlaže svoja djela u različitim galerijama u Švedskoj.

FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:

– Prvu slobodnu izložbu imao sam u gradu Bodenu sa 22 godine, u galeriji Red Hill u Goteborgu napravio sam sjajnu izložbu gdje je bio veliki odaziv javnosti i poznatih lica iz švedske umjetničke zajednice. 2016. godine samo u gradskoj biblioteci u gradu Karlskrona također napravio vrlo dobru izložbu, za koju se čulo u cijeloj pokrajini Blekinge u južnoj Švedskoj – priča Kerenović.

On stvara djela u različitim tehnikama kao što su akvarel, akrilik, ulje na platnu i miješana tehnika. Njegova omiljena tehnika kojom se bavi jeste apstraktna i figurativna umjetnost.

– Grof Fredrik Von Platen jedan od švedskih najvećih kritičara umjetnosti i član ugledne akademske zajednice mi je priznao da je oduševljen mojim talentom. Kazao je da se radi o ozbiljnom umjetniku te mi je ponudio da izlažem djela u njegovoj privatnoj galeriji u centru Karlskrone. Najviše su mu zapeli za oko moji akvareli koji se smatraju najtežom tehnikom u slikarstvu – govori Kerenović.

Prema vlastitom priznanju, a na osnovu procjena, za skoro 20 godina je naslika djela u vrijednosti 600.000 KM. Mnoga od njih su deponovana.