Ekonomija

U RS-u poskupljuje brašno, hoće li i u FBiH?

Kakvo je stanje u bh. skladištima kad je u pitanju opskrba žitaricama? Konkretno, pšenice nema dovoljno u robnim rezervama.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Pored toga, spremaju se i nova poskupljenja brašna i pekarskih proizvoda. Takav scenarij potvrđen je u RS-u, dok iz FBiH nije najavljen rast cijena.

Poskupljenja u RS-u će sigurno biti

Iz federalnog Udruženja poljoprivrednika tvrde da se radi o pljački, jer nema nikakve osnove za poskupljenjem, piše O Kanal.

Poskupljenja u RS-u će sigurno biti. Kao glavni razlog za ovu odluku, iz Udruženja mlinara navode poskupljenje goriva.

Dodaju i da je porasla cijena pšenice koju uvoze iz Mađarske. Ona se kreće između 380 i 420 eura po toni.

– Dosadašnji rast cijena po rezultatima rada kaže da nije pokrio svo povećanje troškova, mnoga pekarska preduzeća su u problemu sa svojim funkcionisanjem tako da i zbog tih razloga je za očekivati da dođe do blagog rasta cijena pekarskih proizvoda – rekao je Saša Trivić, vlasnik jedne od pekara.

Mlinari nemaju zaliha pšenice. Nisu ih pravili čekajući da cijene padnu. Na berzama cijene skaču i smatraju da će do kraja godine cijene porasti za jednu do tri ili četiri marke po vreći brašna od 25 kilograma.

Ratari smatraju da je pšenica tokom ljetnih mjeseci prodana u bescijenje, a mlinari nakog samog otkupa povećavaju cijene brašna.

U FBiH za sada nema nikakvih naznaka poskupljenja. U jednoj od najprometnijih pekara kažu da će pratiti situaciju.

– Iskreno u ovom trenutku ja nemam tu informaciju ni na terenu ni od dobavljača brašna da je najavljeno neko poskupljenje.

Iskreno se nadam da do toga neće doći i da nećemo biti primorani dirati cijene osnovne životne namirnice, a to je hljeb – govori Amela Mujezinović, kćerka vlasnika pekare.

Pšenice nema u robnim rezervama

Do rasta cijena će doći tim prije što pšenice nema u robnim rezervama BiH. A za građane to bi bio još jedan udar. Kako su rekli, i do sada su jedva sastavljali kraj s krajem.

Nedžad Bićo iz Udruženja poljoprivrednika FBiH smatra da je to pljačka naroda bez osnove.

– Oni govore sada da to ima veza sa poskupljenjem goriva, što nije tačno, imaju extra profite svakako i trebali bi malo da i na narod gledaju.

Uglavnom, nema razloga za poskupljenje jer rade sa lanjskim rodom pšenice – laže Bićo.

Iz RS-a sagovornici O Kanala smatraju da su provjerili tržište i da do poskupljenja mora doći.

Kažu, cijene energenata stalno rastu, urod kukuruza je loš, kao i kvalitet, zbog suše, kako u BiH tako i u okruženju, pa će se dobar dio pšenice morati koristiti kao stočna hrana, a sve to podiže cijenu.

– Ja bih isto volio da brašno nije poskupilo, isto tako sam se interesovao na više strana da provjerim šta je stalno stanje i mislim da naši mlinari nisu neodgovorni na taj način i da se trude da obezbijede pšenicu po najnižoj cijeni – navodi Trivić.

Trenutno vreća standardnog brašna iznosi do 31 KM, dok onog kvalitetnijeg iznosi do 34,50 KM.

Svi iz ovog lanca ističu da će pšenica biti posijana na manjim površinama i da će biti manji prinos.