Život

Tuzlanski kanton prednjači po broju hraniteljskih porodica: "Djeci treba pružiti ljubavi, pažnje, jer svima njima je to potrebno"

Tuzlanski kanton u Federaciji Bosne i Hercegovine prednjači prema broju hraniteljskih porodica. Zainteresovanost za hraniteljstvo u ovom kantonu je sve veća, što bi moglo smanjiti broj djece bez roditeljskog staranja u institucijama socijalne zaštite.

FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY

Esmeralda Jusić iz Tuzle u hraniteljskoj porodici je od osme godine. Ima blažu cerebralnu paralizu i višestruke zdravstvene probleme. Ljubav i podrška koju u ovom domu dobija proteklih 14 godina, kaže, pomažu joj od prvog dana boravka ovdje.

“Kad sam tek došla u kuću, sve je bilo lijepo. Imam puno drugova, upoznala sam ih puno, sve je super”, kaže Esmeralda.

Da postanu hranitelji, supružnici Borić odlučili su se nakon što je Esmeraldi umrla majka, a ona ostala sama sa ocem i bratom, koji joj nisu mogli pružiti adekvatnu njegu i pomoć. Borići imaju još troje biološke djece.

“Čovjek mora imati dobru dušu, mora imati ljubavi dosta, jer ti za ovakvu djecu, moraš imati više nego za svoju. Moraš razmišljati da li ćeš povisiti ton, kako ćeš djetetu objasniti neke stvari, kako ćeš je naučiti da postane čovjek”, kazala je hraniteljica Izeta Borić.

Kako bi postali hranitelji, zainteresovane osobe na osnovu Zakona o hraniteljstvu FBiH moraju završiti edukaciju. Tuzlanski kanton prednjači prema broju hraniteljskih porodica.

“Što se tiče djece koja su smještena u hraniteljske porodice, prelazi 120 djece. Što se tiče potencijalnih hranitelja, svaka edukacija koja se organizuje, iz svake edukacije imamo po pet novih potencijalnih hranitelja gdje bi mogli smjestiti jedno ili više djece u tu porodicu”, kaže Amira Hodžić, certificirana edukatorica.

Hraniteljstvo je smještaj djeteta bez roditeljskog staranja u kraćem ili dužem vremenskom trajanju u hraniteljsku porodicu. Zainteresovani da budu hranitelji su supružnici Granić iz Živinica, piše BHRT.

“Mislimo da imamo lijepe uslove za život, lijep i skladan brak tako da bismo to podijelili sa, ako Bog da, jednim djetetom”, kaže Melisa Granić.

“Mnogo djece je bez roditeljskog staranja, svi su u domu, treba izvaditi tu djecu iz doma, pružiti im malo ljubavi, malo pažnje, jer svima njima je to potrebno”, kaže Mirnes Granić.

U Domu za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla trenutno je smješteno 70 štićenika i svi oni, kao i djeca u biološkim porodicama, imaju svu pažnju i prava.

“Međutim, toplina porodičnog doma je sasvim nešto drugo i jako je bitna za djecu koja idu u hraniteljske porodice”, kazala je Amila Šećerbegović, direktorica Doma za djecu bez roditeljskog staranja, Tuzla.

U svim drugim ustanovama za smještaj djece i odraslih na području Tuzlanskog kantona je oko 130 djece. Polovina ispunjava uslove da budu smješteni u hraniteljske porodice.