BiH

TEMA BOSNAINFO Zabrana pušenja u Federaciji BiH: Zakon u praksi još ne funkcioniše, politike se ne mogu dogovoriti o zdravlju svojih sugrađana

Tema koja uvijek postane aktuelna početkom godine je Zabrana pušenja, odnosno Zakona o kontroli i ograničenju upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH koji je usvojen krajem marta 2022. godine.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Godinu dana kasnije, tačnije 28. maja 2023, službeno je počela primjena spomenutog zakona, a propisano je da obaveze za fizička lica nastupaju istog dana kada počne primjena ovog zakona.

Pročitajte još

Federalno ministarstvo zdravstva bi trebalo u roku 12 mjeseci od početka primjene ovog zakona donijeti provedbene propise kojima se regulišu uslovi za posebne prostorije za pušenje, što znači da je krajnji rok za izradu pravilnika maj 2024.

Taj rok ističe za nepuna dva mjeseca. Ovim zakonom se zabranjuje konzumiranje cigareta i duhanskih proizvoda u svim zatvorenim javnim objektima na području bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH, ali nažalost u praksi on još ne funkcioniše.

Pravilnik je u izradi

Ključni problem je nepostojanje pravilnika o provedbi zakona, koji bi ponudio jasne smjernice i procedure inspektorima da mogu nadzirati i kontrolisati njegovo provođenje.

Ustanove, preduzeća i druga pravna lica dužni su svoja akta uskladiti s odredbama zakona u roku šest mjeseci od početka njegove primjene. Industrija duhana je, također, obavezna da svoj rad i poslovanje uskladi sa zakonom u roku 18 mjeseci od početka njegove primjene, odnosno od dana stupanja na snagu podzakonskih akata.

“Pravna lica u čijim objektima postoje izuzeci od zabrane pušenja u skladu s ovim zakonom, bilo da su u njihovom vlasništvu ili su im dati na korištenje, a što uključuje i ugostiteljske objekte, dužna su uskladiti svoj rad s odredbama ovog zakona u roku šest mjeseci od dana stupanja na snagu podzakonskog propisa koji se donosi na osnovu člana 7. ovog zakona. Definisano je da će federalni ministar zdravstva u roku 12 mjeseci od početka primjene ovog zakona donijeti provedbene propise na osnovu Zakona, kojima se regulišu uslovi za posebne prostorije za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, što znači da je krajnji rok za izradu pravilnika – maj 2024. godine”, naveli su iz Federalnog ministarstva zdravstva početkom ove godine.

Iz ministarstva najvaljuju Pravilnik o kojem se mnogo govorilo, a koji bi trebao dati jasne smjernice.

“Nakon što Pravilnik bude objavljen u Službenim novinama Federacije BiH, obaveze za pravne osobe u čijim objektima postoje izuzeća od zabrane pušenja kao što su odjeli za zaštitu mentalnog zdravlja u zdravstvenim ustanovama, ugostiteljski objekti i drugi, definirani članom 7. Zakona, jesu da usklade svoj rad s odredbama navedenog pravilnika u roku šest mjeseci od dana stupanja na snagu”, ističu iz Federalnog ministarstva zdravstva.

Poznavajući običaje življenja u BiH i podatak da naša zemlja zauzima visoko 11 mjesto po postotku pušača na svijetu prema stranici „World Population Review“, možemo konstatovati da će se zakon najviše odnositi na ugostitelje koji smatraju da zakon o zabrani konzumiranja cigareta i duhanskih proizvoda nije adekvatani i provodljiv i ima dosta manjkavosti, kao i da isti mora biti sproveden na cijelom teritoriju Bosne i Hercegovine, a ne samo na jednom entitetu.

“Oni hoće da donesu zakon, a nemaju pravilnika kako se ponašati. Nažalost na ovom zakonu nije radila struka nego političari i ovo je jako tužno da se različite politike ne mogu dogovoriti o zdravlju svojih sugrađana. Poznato je da EU preporučuje donošenje zakona o zabrani duhana i duhanskih proizvoda na cijelom teritoriju u Bosne i Hercegovine. Kao da su entitet Republika Srpska i Distrikt Brčko imuni na štetu koju uzrokuju duhan i duhanski proizvodi, a mi u Federaciji BiH nismo pa nas treba zaštiti, kazao je za Bosninfo predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH Amir Hadžić, koji kaže da niko nije protiv zakona, ali isti treba urediti na pravi način.

FOTO: ARTINFO.BA
FOTO: ARTINFO.BA
Predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH, Amir Hadžić

Naš sagovornik kaže da se Zakon treba provesti onako kako su to učinili naši susjedi u Hrvatskoj i Sloveniji.

“U Hrvatskoj i Sloveniji je sve propisano onako kako nalaže EU i sve je striktno određeno. Koliko kvadrata treba da ima kafić ili prostorija, pa da se opredijele da objekti budu za pušače i nepušače, kao i tehničke uslove koje moraju zadovoljiti da bi isti mogao biti namijenjen za pušače, koja je to ventilacija koju mora imati, itd. Tamo su radili stručni ljudi iz profesija, a kod nas političari, arhitekti, doktori… donose zakone umjesto da angažuju ljude iz struke. To je sve nedorečeno, kao što je nedovoljno definisano pitanje nargila barova kojih ima oko 1.250 u Federaciji BiH, jer ne možete ih samo zatvoriti. U EU se na zatvaraju isti nego se uvodi redovna kontrola u nargila barovima (koliko su štetne, kakva je kvaliteta nargila…”, kazao je Hadžić.

Zakon je neprovodiv

Predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera smatra da postoji manjak inspekcijskih kapaciteta i da je to još jedan dodatni problem u sprovedbi zakona.

“Ova strana problema je složenija i odnosi se na finansiranje inspekcijskog aparata koji je nadležan za nadzor primjene i provedbe ovog Zakona, a koji bi zbog svega trebao biti nešto glomazniji i dodatno popunjen kadrovima. Ja sam u razgovoru sa strancima kazao da je ovaj zakon neprovodiv jer se isti odnosi na sve javne zatvorene prostore od javnih institucija do trafika, servisa, pekara, frizera, advokata… , a mnogo je više takvih prostora nego ugostiteljsko-turističkih objekata. To je zakon koji je neprimjenjiv za nas jer nemamo toliko brojnu inspekciju koja bi vršila nadzor nad provođenjem zakona. Nije problem zaposliti nove ljude u inspekciju, ali je pitanje ko će to sve platiti. Sve ovo bi moglo ugroziti efikasnost provedbe Zakona o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima i dodatno usporiti njegovo zaživljavanje na terenu. Ja bih volio da zakon zaživi, ali po svim pravilima, onako kako treba i kako doliči jednoj zemlji”, zaključio je Hadžić.

Ostaje nam da vidimo hoće li Zakona o kontroli i ograničenju upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH napokon zaživjeti i biti konačno provdiv u praksi ili ćemo možda gledati još jedno prolongiranje.