Međutim, ima i onih koji biraju dijetalniju opciju, poput ovsene kaše. Jedna žena je svako jutro pila kefir i otkrila kakvo je preporodio njeno tijelo poslije samo mjesec dana. Ali da li ste znali da je laneno sjeme takođe zdravo? Žena koja je za doručak jela lan i kefir opisala je svoje iskustvo.
„Kada sam bila mlađa, uopšte nisam vodila računa o tome šta jedem, niti sam posebno uživala u hrani. Međutim, u studentskim danima sam počeo da jedem mnogo brze hrane, grickalica. Kada sam počela da radim i preselila se daleko od roditelja, onda su počeli problemi. Htjela sam da pazim šta jedem, ali mi je bio problem da nađem vremena, da se organizujem i da nađem volju.“
Dodaje da su tada kilogrami već počeli da se gomilaju, a njeno tijelo sve teže podnosi lošu hranu.
„Znala sam da moram nešto da promijenim… kao i svi drugi u kompjuterskoj eri, odlučila sam da potražim rješenje za svoj problem na mreži.“
Kaže da nije ljubitelj jabukovog sirćeta i limuna, pa je takvi recepti nisu zanimali, ali je zato našla recept sa lanom!
„Nikada ranije nisam jela te sjemenke i nisu mi izgledale posebno privlačno… Ipak, odlučila sam da probam! Izašao je recept gdje se ostavljaju preko noći i jedu kao homogena masa ujutru“.
Zato je kupila mljeveni lan, jer se lako svari, za razliku od cijelog sjemena, a može se naći u svakoj dobro snabdjevenoj prodavnici zdrave hrane.
„Svako jutro sam jela šolju kefira sa kašikom mlevenog lana i ubrzo primetila da mi je stolica redovnija, stomak manje naduvan, a gasovi više nisu problem“.
Poslije dvije nedelje bila je prijatno iznenađena kada je stala na vagu i shvatila da je smršala dva kilograma!
Evo kako lan utiče na tijelo:
Laneno sjeme je bogato proteinima, rastvorljivim vlaknima, mineralima gvožđa i cinka, ali i vitaminima B1, B2, C, E i provitaminom A.
Koristi se kao dodatak žitaricama, koje konzumiraju oni koji su na dijeti ili koji žele da što bolje očiste organizam.