Svijet

Stoltenberg: Ministri zemalja članica NATO-a raspravljat će o trajnom povećanju vojnika na Kosovu

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg kazao je u ponedjeljak kako će ministri vanjskih poslova zemlja članica NATO-a razmotriti mogućnost trajnog povećanja vojnika u sklopu misije KFOR-a na Kosovu.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

“Zajedno s visokim predstavnikom EU (Josepom Borrellom) razgovarat ćemo o načinima povećanja stabilnosti u regiji. NATO je već dodao hiljadu vojnika na Kosovo. Sada procjenjujemo treba li to biti trajnije povećanje i jesu li nam potrebni neki posebni novi kapaciteti”, kazao je Stoltenberg uoči sastanka ministara vanjskih poslova zemalja članica NATO-a koji će se održavati od 27. do 29. novembra u Bruxellesu i na kojem će sudjelovati i američki državni tajnik Antony Blinken.

Stoltenberg je istaknuo kako će NATO učiniti sve što je potrebno za stvaranje stabilnosti u regiji zapadnog Balkana.

“Vidjeli smo ozbiljno nasilje na sjeveru Kosova, retoriku koja izaziva podjele i separatističku retoriku u Bosni i Hercegovini i maligne pokušaje intervencije, uključujući i Rusiju”, rekao je Stoltenberg na press konferenciji u Bruxellesu, prenose Reporteri.net.

Stoltenberg je pozvao Beograd i Prištinu da se u dobroj vjeri angažiraju u dijalogu koji se vodi pod pokroviteljstvom Europske unije (EU).

“Također vjerujemo da bi novi prijedlog za Zajednicu srpskih općina mogao biti važan korak naprijed u kretanju ovog dijaloga u konstruktivnijem smjeru”, kazao je glavni tajnik NATO-a.

Stoltenberg je pozvao na produženje primirja između Izraela i Hamasa kako bi se omogućila dostava humanitarne pomoći u Pojasu Gaze.

“Pozdravljam dogovor između Hamasa i Izraela koji je doveo do oslobađanja talaca i dostave humanitarne pomoći. Pozivam na produženje pauze (u sukobima), koja će omogućiti dostavu prijeko potrebne pomoći stanovništvu Gaze i oslobađanje još talaca”, izjavio je Stoltenberg na konferenciji za novinare.

Sporazumu o četverodnevnom prekidu vatre posredovao je Katar uz pomoć Sjedinjenih Država i stupio je na snagu u petak te predviđa oslobađanje 50 od približno 240 talaca koje je oteo Hamas u zamjenu za puštanje 150 palestinskih zatvorenika iz zatvora u Izraelu. Na produženju prekida vatre rade posrednici iz više zemalja.

Hina podsjeća kako je prema dogovoru jedan talac na tri zatvorenika od tada oslobođeno 39 talaca u okviru sporazuma i 24 talaca mimo tog okvira – većinom građana Tajlanda koji su radili u Izraelu, a iz izraelskih zatvora pušteno je 117 palestinskih zatvorenika, većinom žena i maloljetnika.

Stoltenberg je održao konferenciju za novinare uoči dvodnevnog sastanka ministara vanjskih poslova država članica NATO-a, na kojem će se razgovarati o aktualnim sigurnosnim izazovima – ratu u Ukrajini i sukobu na Bliskom istoku, kao i stanju na zapadnom Balkanu.