Stigmatizacija košta života jedan je od glavnih zaključaka do kojeg su došli doktori i naučnici, stručnjaci za smanjenje štete od pušenja, na ovogodišnjem Globalnom forumu o nikotinu, održanom u Varšavi.
Na panelu pod nazivom “Da li je moralna i etička obaveza zdravstvenih radnika da promovišu smanjenje štete?”, nekoliko stručnjaka pozvalo je Svjetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) i zdravstvene vlasti da podrže primjenu koncepta smanjenja štete kao legitiman način u borbi protiv pušenja, s ciljem da se dostigne uspjeh, primjerice, Švedske, koja je na putu da postane prva zemlja bez duhanskog dima na svijetu, sa stopom pušenja ispod 5%.
Portparol Platforme za smanjenje štete od pušenja i onkološki hirurg u bolnici Gómez Ulla u Madridu, Fernando Fernández Bueno, tokom svog izlaganja je objasnio da prestanak pušenja i prevencija sami po sebi nisu dovoljni i da ne možemo biti zadovoljni trenutnim rezultatima u borbi protiv pušenja. “Ne možemo zadržati paternalistički stav,” naglasio je dr. Bueno.
Na globalnom nivou postoji više od milijardu pušača, što je praktično isti broj kao prije 20 godina, kada je usvojena Okvirna konvencija SZO-a o kontroli duhana. Evropa postiže vrlo umjeren napredak u smanjenju stope pušenja.
“Ako primjenom koncepta smanjenja štete postoje zemlje poput Švedske koje postižu najniže stope pušenja u svijetu, te ako ih ne primijenimo, impliciramo da su politike loše,” naglasio je dr Bueno, podsjetivši da je u Švedskoj učestalost raka za 41% niža nego u drugim zemljama EU, a ukupan broj smrtnih slučajeva od raka 38% niži.
“Doktori su obavezni promovisati koncept smanjenje štete. Moramo informisati pacijente i pozvati SZO da bude ambiciozna i posveti se inovativnim mjerama u borbi protiv pušenja, zasnovanim na naučnim ali i primjerima dobre prakse poput onih u Ujedinjenom Kraljevstvu ili Švedskoj. Institucije treba da shvate da ne tražimo nikakvu ekonomsku korist, već se zalažemo za opštezdravstvenu korist,” zaključio je dr. Bueno.