Život

Smanjenje stope pušenja zahtijeva regulativu koja podržava inovacije i štiti potrošače

Razvoj bezdimnih alternativa cigaretama važan je korak ka smanjenju štetnih efekata pušenja.

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK

Međutim, njihova dostupnost zavisi od jasnih i efikasnih regulatornih okvira koji podržavaju njihov razvoj i štite potrošače.

O efikasnosti savremenih alternativa cigaretama svjedoči i studija Public Health England iz 2021. godine koja je otkrila da su pušači koji su prešli na inovativne proizvode koji zagrijavaju, a ne sagorijevaju duhan, imali veću vjerovatnoću da prestanu pušiti nego oni koji su koristili nikotinsku zamjensku terapiju.Uspješni regulatorni modeli uspostavljaju ravnotežu između zaštite potrošača i napretka u tehnologijama proizvoda namijenjenih smanjenju štete od pušenja.

Ovi modeli prioritetno uzimaju u obzir rigoroznu evaluaciju proizvoda, kontrolu kvalitete i transparentnost, osiguravajući da na tržište dolaze samo sigurne i pouzdane alternative. Istovremeno, oni podstiču okruženje koje ohrabruje inovacije, dajući proizvođačima fleksibilnost da razvijaju nova rješenja.

Nekoliko vlada je prihvatilo inovativne regulatorne pristupe koji su postavili nove standarde za industriju. Jedan takav primjer dolazi iz UK, gdje se provodi program ‘Swap to stop”. Cilj ovog programa je podržati milion pušača u prestanku pušenja nudeći im besplatne e-cigarete i savjetodavnu podršku u promjeni navika. UK je, također, pokazala regulatornu toleranciju i prihvatanje alternativa, nametanjem robusnih standarda sigurnosti i kvaliteta, dok je istovremeno omogućila varijacije proizvoda i tržišnu konkurenciju.Vlasti Novog Zelanda prepolovile su akcize na duhanske proizvode koji rade po principu zagrijavanja duhana.

Saradnica ministra zdravlja Novog Zelanda Kejsi Kostelo, koja je u julu i naložila ovu promjenu, rekla je da je to učinila kako bi podstakla ljude koji puše da pređu na manje štetne alternative.

Primjeri UK i Novog Zelanda dokazuje da se rezultati postižu kada regulatori, akteri u industriji i zagovornici javnog zdravlja sarađuju, prihvataju odluke temeljene na dokazima i zalažu se za regulative koje štite potrošače i potiču na rješenja koja maksimiziraju potencijal za smanjenje štete od pušenja.

„Trebamo biti inspirisani ovim primjerima”, objašnjava kardiolog Elnur Smajić. “Neophodno je razmotriti opciju primjene koncepta smanjenja štete od pušenja i regulisanja i podrške inovativnim i naučno utemeljenim alternativama. Ovakve mjere bi sigurno dovele do smanjenja stope pušenja i spašavanja velikog broja života i kod nas.“