Region

“Srbija protiv nasilja”: Građani traže da se spriječi nasilje u medijskoj sferi

Građanski protest "Srbija protiv nasilja" kao odgovor na lošu sigurnosnu situaciju u zemlji koja je dovela do dva masovna ubistva početkom maja po 17. put počeo je ispred Skupštine Srbije u Beogradu.

FOTO: N1
FOTO: N1

Nakon okupljanja građani će započeti protestnu šetnju takozvanom medijskom rutom do Radio-televizije Srbije (RTS), a zatim do Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), od kojeg građani traže da se spriječi nasilje u medijskoj sferi.

Zadržavanjem ispred RTS-a građani će pokušati da skrenu pažnju rukovodstvu te medijske kuće da javni servis neadekvatno izvještava građane Srbije.

Na protestu predstavnici građana će se obratiti i Ustavnom sudu za koji organizatori protesta, proevropska srbijanska opozicija navodi da je već 12 godina – otkako je vlast preuzeo srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić – “na kolektivnom odmoru i ne obraća pažnju na ono što Vučić radi”.

Tema današnjeg protesta je i stanje u prosvjeti, odnosno prevencija nasilja u školama i otklanjanje uzroka nasilja u školama.

Pored pomenutih, građani zahtijevaju i ispunjenje svih ostalih zahtjeva formulisanih nakon dva majska masakra.

To podrazumijeva institucionalnu odgovornost predstavnika vlasti zbog promocije nasilje i govora mržnje u srbijanskom društvu, odnosno smjenu ministra policije Branislava Gašića, direktora Sigurnosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Građani traže i smjene članova Savjeta REM, oduzimanje frekvencija televizijama Pink i Hepi jer “promovišu mržnju i nasilje”, smjenu rukovodstva RTS-a i gašenje tabloidnih medija koji “objavljuju lažne vijesti, šire govor mržnje i nasilja i kontinuirano krše novinarski kodeks”.

Iako ga nema u zvaničnim zahtjevima, učesnici protesta svojim povicima i transparentima najčešće traže odgovornost Vučića i njegov odlazak sa vlasti, javlja N1.