Svijet

Skandal u Britaniji: U dvije bolnice zbog nemara umrlo 45 beba

Prema jučer objavljenom izvještaju, 45 beba koje su umrle u dvjema britanskim bolnicama koje vodi East Kent Hospitals NHS Trust možda bi preživjelo da je njihova njega bila na odgovarajućoj razini.

FOTO: ILUSTRACIJA / EPA
FOTO: ILUSTRACIJA / EPA

Doktor Bill Kirkup, koji je vodio službenu nezavisnu istragu, kazao je da se radi o teškom i šokantnom otkriću.

“Da se vodilo računa o nacionalnim standardima, ishod bi mogao biti drugačiji kod 45 od 65 ispitanih smrti beba. Nisu slušali što govore žene, zanemarivali su ih i to je direktno dovelo do nekih smrtnih slučajeva”, rekao je Kirkup , a prenosi AFP.

Kirkup, koji je prije sedam godina objavio slične nalaze nakon istrage o smrti beba u drugoj grupi bolnica u sjeverozapadnoj Engleskoj, navodi da mnogi nisu naučili lekcije.

“Tokom desetogodišnjeg perioda odbor East Kenta je u najmanje osam prilika zadobio prijave o problemima. Mogli su to ispraviti, prvi slučaj je bio 2010., ali nisu. Odlučili su negirati problem”, kazao je Kirkup.

Istraga u East Kentu pokrenuta je nakon smrti bebe pod imenom Harry Richford, koja je umrla u novembru 2017., sedam dana nakon što je porođena hitnim carskim rezom. Analiza je pokazala da je beba umrla zbog sedam propusta koji predstavljaju zanemarivanje.

Kirkup je slične podatke otkrio 2015., nakon istraživanja porodiljnih usluga u univerzitetskim bolnicama Morecambe Bay NHS Trust.

Tokom jučerašnje objave izvještaja rekao je da je duboko zabrinjavajuće što se iznova pojavljuju isti problemi.

“Kada sam 2015. izvještavao o uslugama rodilišta u Morecambe Bayu, nisam ni na trenutak mogao zamisliti da ću se vratiti za sedam godina i istraživati prilično sličan splet okolnosti”, rekao je Kirkup.

“Ovo se ne može tako nastaviti. Moramo to riješiti na drugačiji način. Ne možemo se jednostavno ponašati kao da se svaki put radi o izoliranim slučajevima koji se više neće ponoviti. Moramo raditi stvari drugačije”, dodao je.

Prije ovog izvještaja javnost je potreslo ono iz marta u kojem je utvrđeno da je više od 200 beba moglo preživjeti da im je pružena bolja njega u bolnicama Shrewsbury i Telford NHS Trust.

Radi se o slučajevima mrtvorođenih beba, onih koje su umrle nedugo nakon rođenja ili su imale teško oštećenje mozga u periodu od 2000. do 2019.

Utvrđeno je da je devet od 12 majki koje su umrle u tom periodu moglo imati značajno bolji tretman, a da su druge rađale prirodnim putem mada su trebale imati carski rez.