BiH

SIPA istražuje zbog čega je BiH prešla na Turski tok i stopirala plinovod s Hrvatskom

Pripadnici Državne policijske agencije za istrage i zaštitu (SIPA) počeli su istragu oko odluke federalnih vlasti za prijelaz na opskrbu plinom posredstvom projekta "Turski tok" ruskog Gazproma.

FOTO: OSLOBOĐENJE
FOTO: OSLOBOĐENJE

Kako saznaje Večernji list, istražitelji su od Federalnog ministarstva energetike, industrije i rudarstva zatražili odluke i ugovore oko jednostranog raskida ugovora s mađarskim operatorom plinskog transportnog sistema kompanijom FSGZ te kasnijim prijelazom na “Turski tok” preko kojega je Federacija BiH odmah dobivala skuplji plin nego što su to garantirali Mađari. Treba reći kako se istražitelje može očekivati i u kompaniji BH-Gas, ali i Vladi Federacije BiH te Energoinvestu kao kompaniji koja je dogovorila prijelaz na “Turski tok” te ima veliku odgovornost u cijeloj ovoj aferi.

SIPA istražuje ko je odgovoran što će Mađari, odnosno kompanija FSGZ posve sigurno dobiti arbitražni spor vrijedan čak 20 miliona dolara (oko 40 miliona maraka) s pripadajućim kamatama jer je Ministarstvo energetike, industrije i rudarstva s Energoinvestom jednostrano prodalo priču javnosti u BiH o prednostima Turskog toka.

Naime, prema ranijim planovima kompanije BH-Gas, izgradnja plinovoda “Južna interkonekcija BiH i Hrvatska” na pravcu Posušje – Novi Travnik, s odvojkom za Mostar, trebala je početi tokom 2023. godine i biti završena prije kraja 2024. godine, kada je plinovod trebao biti u funkciji. Ali to neće biti slučaj upravo zbog promjena na čelu kompanije BH-Gas i odluka Federacije BiH te Energoinvesta.