Svijet

Rusija: Nema osnova za produženje ugovora o crnomorskom žitu

Rusija ne vidi osnov za produženje prošlogodišnjeg sporazuma o crnomorskoj inicijativi za žito, koji bi trebao isteći za manje od dvije sedmice, saopštio je Kremlj u utorak, javlja Anadolija.

FOTO: EPA-EFE/SERGEY KOZLOV
FOTO: EPA-EFE/SERGEY KOZLOV
Ilustracija

Ministarstvo vanjskih poslova Rusije saopštilo je da Moskva “ulaže potrebne napore u strogom skladu s pravilima procedure kako bi sva plovila mogla uspješno završiti svoju misiju i napustiti Crno more” prije 17. jula, kada ugovor ističe.

Navodi se da je svrha sporazuma iskrivljena, jer je umjesto izvoza u Afriku, hrana uglavnom transportovana u dobro snabdjevene zemlje, a nije bilo napretka u ruskom dijelu sporazuma. U odluci se takođe navodi prošlomjesečna eksplozija koja je oštetila cjevovod Toljati – Odesa, izgrađen za izvoz ruskih đubriva.

Ministarstvo je saopštilo da je eksplozija na cjevovodu amonijaka “projektovana po uzoru na eksploziju gasovoda Sjeverni tok” u septembru prošle godine, nagovještavajući da iza ovih sabotaža stoje iste snage.

Turska, Ujedinjene nacije (UN), Rusija i Ukrajina potpisale su u julu prošle godine u Istanbulu sporazum o obnavljanju izvoza žitarica iz tri ukrajinske crnomorske luke koje su zaustavljene nakon početka ukrajinskog rata u februaru prošle godine.

U septembru prošle godine podvodne eksplozije pogodile su Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2, koji su dopremali ruski prirodni gas u Njemačku i evropsku regiju preko Baltičkog mora.

Moskva optužuje Zapad, posebno Sjedinjene Američke Države, za direktnu umiješanost u eksplozije. Pozvali su na međunarodnu istragu koju bi predvodio UN o vjerovatnoj sabotaži, ali je zahtjev odbijen.

Izvještaji američkih medija sugerišu da je Washington bio svjestan ukrajinske zavjere za dizanje gasovoda u vazduh, ali je Kijev negirao bilo kakvu umiješanost.

Cjevovod za amonijak Toljati – Odesa korišten je za transport zaliha amonijaka iz ruskog grada Toljatija do ukrajinske luke Odesa, gdje je ukrcavan na brodove za dalje isporuke širom svijeta. Dignut je u vazduh 7. juna, a Rusija i Ukrajina su razmijenile su međusobne optužbe.

Moskva tvrdi da su kijevske oružane snage minirale tu infrastrukturu nakon što su zvaničnici UN-a povećali pritisak na Ukrajinu tražeći nastavak isporuke ruskog đubriva.

Oleh Sinjehubov, guverner ukrajinske sjeveroistočne regije Harkov, rekao je da je rusko granatiranje regije uništilo cjevovod.