Ekonomija

Registrovano gotovo milijardu i po maraka stranih investicija u Bosni i Hercegovini

Gotovo milijardu i po maraka direktnih stranih investicija registrovala je Centralna banka Bosne i Hercegovine u prošloj godini što je, kako su saopštili, do sada najveći godišnji iznos.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Iako zvuči optimistično, struktura investicija, kažu ekonomisti, ni približno ne ukazuje na značajniji ekonomski zamah. Potencijal postoji, ali ne i planovi i ekonomski ciljevi, smatraju stručnjaci.

Okupljanja potencijalnih investitora u Bosni i Hercegovini gotovo po pravilu iznjedre optimizam, ukazuju na potencijal, apeluju na stvaranje ambijenta. Slično je i sa netom održanim skupom u Konjicu usmjerenim na investiranje dijaspore u lokalnoj zajednici, piše BHRT.

“Meni da nije BiH bilo ne znam da li bih mogao i kako da opstanem u Njemačkoj, jer je tamo velika potražnja za ljudima. Šta je bilo problem u BiH koji sada, fala Bogu nije, da radnik se nije plaćao prije, a zadnjih par godina se to dosta promijenilo”, kaže investitor Nihad Tabak.

Struktura investicija, kada je riječ o prošloj godini, međutim, pokazuje da potencijal ne koristimo dovoljno, izuzev sektora proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom koji prednjači sa 200 miliona maraka.

Glavnina rasta stranih direktnih investicija je posljedica visokih reinvestiranih zarada postojećih nefinansijskih i finansijskih preduzeća sa stranim investicijama, dok su ulaganja u obliku vlasničkog kapitala i ostalog kapitala iznosila ukupno 500 miliona KM.

“Vijest o rastu investicija je dobra, ali nema dovoljno investiranja u proizvodnju, iako su ekonomski uslovi primamljivi. Kada sve to pogledamo to je vrlo siromašno ulaganje u BiH imajući u vidu kapacitete s kojima raspolažemo u smislu asortimana sirovina koje su na raspoalganju stranim investitorima, cijenu struje koja je vrlo povoljna i relativno stabilna”, kaže ekonomista Zoran Pavlović.

Vlasti zadužene za stvaranje poslovnog ambijenta i pravnog okvira često su samo deklarativno na pragu efikasnih rješenja.

“Da budemo potpuno realni vrlo je teško očekivati da ulaže svoj kapital u zemlji u kojoj nema pravne sigurnosti u zemlji u kojoj nije sigurnosna situacija zadovoljavajuća uprkos činjenici da je njima primamljiv podatak da je porez na dobit ovdje najmanji od većine zemalja u svijetu”, kaže premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.

Ne postoje jasni ciljevi i zadaci privlačenja stranih investitora koji se provode, upozorenja su koja često slušamo. Značajnijih pomaka ipak nema.

“Kod nas se niko ne bavi privredom. Zašto? Zato što birokrate žive na PDV-u”, kaže Pavlović

Gotovo polovina investitora dolazi iz tri zemlje, Austrije, Hrvatske i Srbije.Oko 40 posto stranih investicija pripada bankarskom sektoru, telekomunikacijama i trgovini od ukupnih 17,4 milijarde maraka do sada.