BiH

Regionalna inicijativa za ozakonjenje obaveze nasilnicima da nose elektronske narukvice

Inicijativa političkih stranaka zapadnog Balkana za ozakonjenje obaveze da počinioci nasilja nad ženama nose elektronske narukvice sa GPS sistemom kako bi o njihovom kretanju mogli biti obavještavani i policija i žrtve, predstavljena je danas, na Međunarodni dan žena, 8. mart, na pres-konferenciji u sjedištu Federalnog parlamenta u Sarajevu.

FOTO: FENA/HARUN MUMINOVIĆ
FOTO: FENA/HARUN MUMINOVIĆ

Rečeno je da se ova inicijativa, u okviru istoimenog projekta, odnosi na četiri regionalne države Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju, a suština je potrebna odgovarajuća izmjena sadašnjeg krivičnog zakonodavstva, kao i usklađivanje odredbi u legislativi o zaštiti od nasilja u porodici, sve skupa s ciljem boljeg kontrolisanja nasilinika.

Fondacija “Boris Divković“ već tri godine u kontinuitetu organizira regionalne konferencije učesnika iz navedenih država, pa je inicijativa i potekla na taj način te upućena donosiocima odluka u svim ovim zemljama; u Bosni i Hercegovini je proslijeđena u oba parlamentarna doma, rekao je na pres-konferenciji Anes Hodžić, šef Odjela Fondacije “Boris Divković“ za politike istraživanja.

Inicijativa je naišla na razumijevanje nevladinog sektora i Ministarstva pravde u Federaciji BiH, kazala je Sanela Klarić, delegatkinja u Domu naroda Federalnog parlamenta. Također je navela da je elektronska narukvica kao tehnološko rješenje razvijena u Inženjerskoj komori Federacije BiH, što može biti rješenje i za cijeli region.

Pročitajte još

Miomirka Melank, također članica Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, naglašavajući potrebu efikasne zaštite žrtava od nasilja, pozvala se na Povelju o ljudskim pravima i druge međunarodbne dokumente, prvenstveno Istanbulsku konvenciju.

Melank se nada da će uskoro zaživjeti izmijenjeno zakonodavstvo u BiH i da će nasilnici, osim njihovog izmještanja iz okruženja gdje čine nasilje, biti podvrgnuti i psiho-socijalnom tretmanu.

Nijedna žrtva ne smije ostati nezaštićena, kazala je Melank, na šta upozoravaju sve češći slučajevi femicida i drugih vidova nasilja, počinjeni u posljednje vrijeme.

Slične stavove zastupala je na današnjoj pres-konferenciji i Vildana Bešlija, delegatkinja u Domu naroda, dok je Anes Hodžić izjavio da podaci iz zapadnih zemalja govore o značajno smanjenom broju slučajeva nasilja u zapadnim, naročito prekookeanskim državama, koje su već nametnule obavezu nasilnicima da nose elektronsku narukvicu.