Svijet

Pukovnik Reisner: Zašto curenje američkih podataka može biti odlučujuće za rat?

Prema vojnom analitičaru Markusu Reisneru, dokumenti američke tajne službe koji su procurili o ukrajinskom ratu pokazuju šta jedna strana zna o drugoj i kako bi ovaj rat mogao proći.

FOTO:  PHD
FOTO: PHD

U četvrtak uveče, Bundesheer-Oberst Markus Reisner bio je gost moderatora Martina Thüra na “ZiB2” i analizirao nedavno objavljene dokumente američke tajne službe o ratu u Ukrajini. Postoji čitav niz koji se može razmotriti, smatra vojni analitičar i komandant Garde Oružanih snaga Austrije.

Dobra stvar je što u dokumentaciji nema jasne naznake kada će zapravo početi ova ukrajinska ofanziva, gdje će se odvijati i u kom obimu, rekao je Reisner. Ali naravno postoji informacija da i sami Amerikanci sumnjaju u uspjeh ove ofanzive. Uz to, detaljnije je objašnjeno djelovanje sistema naoružanja. Primjer za to bi bile precizne bombe koje su kontrolisane finalnom fazom, kojima su se mnogo nadali kada su isporučene Ukrajini, objašnjava Reisner. Iz dokumenata je očigledno da bi Rusija mogla da omete ove bombe.

Prema izvještaju, novootkriveni dokumenti kao dio masovnog curenja podataka iz američkih tajnih dokumenata također potvrđuju špijuniranje generalnog sekretara UN-a Antonija Guterresa.

Curenje bi potencijalno moglo biti odlučujuće za rat, “kada shvatite zašto su Amerikanci često mogli predvidjeti različite stvari koje su radili Rusi”, analizira Reisner.

Dokumenti takođe bacaju svjetlo na to kako su Amerikanci mogli da predvide šta su Rusi koristili u smislu taktike, strategije i operacija. “Rusi naravno mogu reagovati na ovo sada i mogu promijeniti te taktike, strategije i operacije, a to može imati trajni učinak na tok rata”, kaže Reisner, prenosi oe24.