Kultura

Promovisane knjige iz edicije Posebna izdanja Orijentalnog instituta UNSA

Knjige iz edicije Posebna izdanja Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu promovisane su danas u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu, zajedno sa sadržajem 71. broja časopisa „Prilozi za orijentalnu filologiju“.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Iz edicije Posebna izdanja Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu promovisane su knjige „Hronika Muhameda Enverija Kadića kao izvor za proučavanje kulturne historije BiH“ Alme Omanović Veladžić i „Oblikovanje granica Bosne: Bosna u ahdnamama i hududnamama iz 16. i 17. stoljeća“ Elme Korić.

Kako je kazala viša naučna saradnica u Orijentalnom institutu Alma Omanović – Veladžić, knjiga „Hronika Muhameda Enverija Kadića kao izvor za proučavanje kulturne historije BiH“ urađena je na osnovu rukopisnog djela „Tarih i Enveri“ u literaturi poznatijoj kao „Kadićeva Hronika“, bošnjačkog autora s kraja 19. i početka 20. stoljeća Muhameda Enverija Kadića iz Sarajeva.

“Knjiga obuhvata vremenski period od 1364. do 1927/28. godine i pisana je na osmanskom jeziku, s fragmentima na arapskom i perzijskom jeziku, dok je dio koji se odnosi na austrougarsko razdoblje pisan na bosanskom jeziku. Naš cilj je bio da ukažemo na dodatnu vrijednost književno-historijske građe koju sadrži Kadićeva Hronika”, kazala je Omanović – Veladžić.

Viša naučna saradnica na Orijentalnom institutu UNSA Dželila Babović ističe da časopis „Prilozi za orijentalnu filologiju“ prati naučnoistraživački i stručni rad uposlenika i saradnika Orijentalnog instituta, te okuplja veliki broj vanjskih saradnika.

“Radovi objavljeni u ovom broju bave se istraživanjima iz oblasti arapskog jezika, savremene arapske književnosti, te o ličnostima i događajima koji su obilježili jedan dio kulturne historije BiH u periodu od 16. do 18. stoljeća. Pored svoje neosporne naučne vrijednosti, u ovim radovima treba istači da su vrlo interesantni za različita komparativna istraživanja, što ih čini važnim i u širem kontekstu, izvan stručnih krugova”, izjavila je Babović.

Naučna saradnica u Orijenatalnom institutu UNSA Elma Korić, autorica knjige „Oblikovanje granica Bosne: Bosna u ahdnamama i hududnamama iz 16. i 17. stoljeća“, napominje da 71. broj časopisa „Prilozi za orijentalnu filologiju“ sadrži opća i kulturna dešavanja na prostoru bosanskog ejaleta u 18. i 19. stoljeću.

Promotori u svečanoj sali Rektorata UNSA bili su Lejla Gazić, Aladin Husić, Dželila Babović i Elma Korić.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO