Kultura

Promovisana knjiga “Obrazovanje od filozofije do prakse – Model životne ravnoteže“

U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu održana je promocija knjige pod nazivom “Obrazovanje od filozofije do prakse – Model životne ravnoteže“ čiji je autor pomoćnik ministra nacionalnog obrazovanja Republike Turkiye Omer Faruk Yelkenci, a koja je prevedena na bosanski jezik.

FOTO: WWW.MEB.GOV.TR
FOTO: WWW.MEB.GOV.TR

Promociji knjige su prisustvovali autor knjige Yelkenci, ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota Muminović i ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona Ahmed Omerović.

Yelkenci je u obraćanju istakao da se ideja o pisanju knjige pojavila još dok je radio kao profesor uvidio da je obrazovanje pod snažnim utjecajem obrazovnih filozofija sa Zapada.

“Ja sam u svom radu inspirisan mnogim različitim naučnim djelima i misliocima, od Ibn Sine, Platona, Ghazalija, Descartesa, Alije Izetbegovića i drugih, i svakako su bili moja ideja vodilja u pisanju ovog djela. Znamo da zahvaljujući svim tim vrijednostima postižemo blagostanje i mir u svakom aspektu jer nas tome uče i naši učenjaci. U ovom djelu vidimo kako možemo na dosta efikasniji način sprovesti u djelo ovu ravnotežu koju nas uče naša tradicija, kultura i vjerovanje“, kazao je Yelkenci, napominjući da su savremene potrebe obrazovanja svakako vrlo zahtjevne:

“Želim ovdje naglasiti da ukoliko je vaša početna tačka ispravna, sigurno ćete postići dobre rezultate. Savremene potrebe obrazovanja su jako zahtjevne, ali ako uspijete uspostaviti ravnotežu i postaviti stvari na svoje mjesto kako je ispravno, sigurno ćete pronaći optimalna rješenja za sve nedaće s kojima se susrećete.“

Ministrica Hota Muminović je izjavila da je vrlo važno da se učitelji danas vrate svojoj izvornoj misiji, a to je podučavanje.

“Živimo u svijetu koji se ubrzano mijenja, a te promjene su komplekse, kontradiktorne i haotične. U takvom svijetu više nego ikada potrebno je da se učitelji vrate svojoj izvornoj misiji podučavanja, a to je posebno sveta misija. U tom smislu, ova knjiga je postavila vrlo složen zadatak, od apstraktnog napraviti konkretno, ponudi nam odgovore na pitanja i postavlja učenika kao svjesnog aktera procesa učenja“, rekla je Hota Muminović.

Naglasila je da je ova knjiga također još jedna potvrda da se obrazovanje ne može baviti samo onim što su postignuća učenika, odnosno ocjene.

“Obrazovanje naprosto mora biti nadopunjeno pitanjima dobrobiti učenika. Te dobrobiti postižemo tako sto ćemo stalno raditi na karakternim snagama i vrlinama. Ako postignemo potrebna znanja zajedno sa jačanjem karaktera i vrlina naših učenika, možemo očekivati da ćemo imati generacije koje će mijenjati svijet nabolje“, kazala je Hota Muminović.

Ministar Omerović je naglasio da autor u knjizi jasno govori o obrazovanju kao modelu životne ravnoteže.

“Autor nam nudi da postignemo istinsku ravnotežu između različitih stajališta o obrazovanju, ali i praktičnoj primjeni obrazovanja. Ovo je dobar recept kako općenito da uskladimo određene tradicionalne pristupe sa modernim pristupima obrazovanju“, istakao je Omerović.

Promociji knjige su prisustvovali i turski ambasador u Bosni i Hercegovini Sadik Babur Girgin, direktor Instituta “Yunus Emre” u Sarajevu Mehmet Akif Yaman, brojni profesori, učenici i građani.