Proljevom se smatra svako odstupanje od rutine pražnjenja crijeva, a obično se definira u slučaju kada dijete ima tri ili više rijetke ili vodene stolice dnevno.
Proljev kod djece obično traje otprilike dva do tri dana, dok u nekim rijetkim slučajevima može trajati sve do tjedan dana. Važno je znati da su za novorođenčad i malenu djecu do godine dana uobičajene mekše stolice i do nekoliko puta na dan i u tim situacijama nema mjesta za paniku.
Proljev kod djece najčešće pogađa djecu između prve i treće godine, a često osim proljeva nastupaju simptomi poput mučnine, grčeva, bolova u trbuhu i povišene tjelesne temperature.
Uzroci proljeva kod djece
Najčešći uzroci proljeva kod djece su virusi (rotavirus), bakterije (salmonela) i paraziti (Giardia).
Također, proljev se može javiti i kod alergije na određenu hranu, posebice kod manje djece te u slučajevima nekih bolesti. Proljev može nastupiti i kod trovanja hranom, a tada je važno obratiti se za savjet liječniku.
Kao kod odraslih, tako i kod djece, uzimanje antibiotika i nekih drugih lijekova može dovesti do proljeva. U tom slučaju korisno je nadoknaditi dobre* bakterije unosom fermentiranih namirnica i po potrebi dodataka prehrani čiji su oblik i sadržani sojevi primjereni kod uzimanja antibiotika.
Prehrana kod proljeva djece
U slučaju proljeva, prehranu djece valja prilagoditi njihovom trenutnom stanju.
Kod dojene djece preporučuje se nastavak dojenja ako ga dijete ne odbija i ako ga dobro podnosi. Majke bi trebale kraće, ali češće dojiti djecu te ih pratiti, budući da proljev lako može dovesti do dehidracije. Ako je vaše dijete na adaptiranom mlijeku, odaberite ono bez laktoze.
Blagi proljev ne bi trebao dovesti do dehidracije djece i u tom slučaju dovoljno je i dalje pratiti smjernice za raznovrsnu i pravilnu prehranu, bez posebnih restrikcija.
Važno je kao i uvijek posvetiti važnost pravilnoj i uravnoteženoj prehrani. Iako se donedavno predlagala BRAT dijeta (kruh, riža, jabuka, čaj) kao pomoć kod proljeva, sada ju mnogi pedijatri ne preporučuju. Naime, BRAT dijeta je prilično restriktivna, stoga se preporučuje da djeca nastave jesti uravnoteženo i pravilno, jer će tako oporavak crijevne mikrobiote biti brži.
U nekim slučajevima, kada proljev potraje ili se radi o težem slučaju proljeva, pedijatri preporučuju namirnice poput riže, nemasne kuhane piletine, variva, mrkve i banana. Namirnice pripremajte na maslinovom ulju, a u prehranu djeteta možete uključiti i kruh i mliječne proizvode poput jogurta i kefira. Izbjegavajte djeci davati jako začinjenu i prženu hranu i zašećerene sokove.
Tekućina kod proljeva kod djece
Uvijek dajte prednost dobroj hidraciji i uravnoteženoj prehrani budući da proljevom dijete gubi tekućinu i važne elektrolite za pravilno funkcioniranje organizma.
Kako bi dijete ostalo hidrirano tijekom proljeva, češće mu ponudite vodu, čajeve primjerene za njegovu dob, domaće juhe i rehidracijske otopine soli.
Prva pomoć za proljev kod djece
Budite oprezni s proljevom kod djece jer gubitak tekućine može dovesti do dehidracije.
U kombinaciji s povraćanjem, pojava dehidracije može biti još češća, stoga se preporučuje da u tim situacijama svakako posjetite pedijatra, a djetetu ponudite sredstvo za rehidraciju i nadoknadu elektrolita kod proljeva i povraćanja. Njime će u kratkom vremenu nadoknaditi sve elektrolite što će pomoći u oporavku organizma.
Spomenuto je posebno bitno u slučaju da dijete odbija hranu i tekućinu zbog mučnine i povraćanja. Tada je važno posvetiti pažnju brzoj nadoknadi tekućine, ali i kalija i natrija kao osnovnih elektrolita u organizmu.
Dobre* bakterije za djecu – odaberite pravi soj i oblik
Dobre* bakterije predstavljaju nepatogene bakterije koje prirodno nastanjuju crijeva i formiraju crijevnu mikrobiotu. Njihova nadoknada preporučuje se kod uzimanja antibiotika koji uz loše bakterije može napadati i dobre i tako narušiti ravnotežu crijevne mikrobiote.
Unos dobrih* bakterija putem hrane ili dodataka prehrani pridonosi uspostavi ravnoteže crijevne mikrobiote koja pomaže probavi, djeluje zaštitno na crijevnu sluznicu, a uz to utječe povoljno na imunološki sustav, sudjeluje u apsorpciji hranjivih tvari te proizvodnji nekih vitamina.
Fermentirane namirnice poput jogurta, kefira i sira su vrijedni izvori dobrih* bakterija u hrani, a kao dodatna pomoć tu su i ciljani dodaci prehrani s dobrim* bakterijama.
S obzirom na dob djece, dostupne su dobre* bakterije u praškastom obliku koji je posebno praktičan jer se može dodati u hranu i piće ili dobre* bakterije u obliku ukusnih čokoladica koje posebno privlače dječju pažnju. Za nešto veću djecu, dostupne su dobre* bakterije i u obliku kapsula.
Odlične rezultate polučit će i sinergijsko djelovanje oralne rehidracijske soli s dobrim* bakterijama. Proizvodi s dobrim bakterijama obično sadrže kombinaciju bifidobakterija i laktobacila za povećanje broja dobrih* bakterija u probavnom sustavu, a uravnotežena kombinacija elektrolita u oralnoj rehidracijskoj soli nadoknađuje gubitak elektrolita i vode kod proljeva.