Sarajevo

PITALI SMO Da li neki lijekovi koji su ranije mogli da se kupe bez recepta sada više ne mogu?

Mnogi od nas bez lijekova ne mogu živjeti.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Arhiv

Prodaja lijekova raste iz mjeseca u mjesec, što dovoljno govori o zdravstvenom stanju stanovništva.

S obzirom da je odavno problem nestašica određenih lijekova, a da se građanima i dalje nude zamjenski  zanimalo nas je kakva je situacija u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Da li neki lijekovi koji su ranije mogli da se kupe bez recepta sada više ne mogu, iz JU “Apoteke Sarajevo” za Bosnainfo kazali su:

Svi lijekovi koji su zakonskom legislativom određeni i registrovani da je za njihovo izdavanje potreban ljekarski recept. JU “Apoteke Sarajevo” poštuju u cjelosti. Za Režim izdavanja nadležna je  Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine, te se sve apoteke u BiH istog moraju i pridržavati. Napominjemo, da postoje lijekovi čiji je režim izdavanja “Bez ljekarskog recepta”, što je isto tako u nadležnosti Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine”.

Što se tiče lijekova protiv bolova, više njih se po propisu za izdavanje mogu izdati bez ljekarskog recepta, što možete pogledati i provjeriti na stranici Agencije za lijekove  medicinska sredstva Bosne i Hercegovine OVDJE.

JU “Apoteke Sarajevo”se u cjelosti pridržavaju propisane zakonske legislative po pitanju režima izdavanja lijekova, koja je određena od strane Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine”.

S obzirom da imamo informaciju da u nekim apotekama ne može da se kupi lijek enterofuryl bez ljekarskog recepta, pitali smo da li je to tačno?

“Svi oblici i jačine lijeka ENTEROFURYL imaju režim izdavanja “na ljekarski recept”- Izuzetak je jedino  ENTEROFURYL STOP tvrda kapsula 200 MG (pakovanje 12 tvrdih kapsula) čiji režim izdavanja je “bez ljekarskog recepta”pojasnili su iz JU “Apoteke Sarajevo”.

Kako saznajemo u mnogim apotekama u Sarajevu odavno nema lijekova koji se svakodnevno traže, a npr to je protiv glavobolje poput Dexomen, pa se nudi zamjenski Dolorex ili Neofen.

Pročitajte još

Pitali smo kakva je trenutno situacija, da li je pojačana potražnja u posljednje vrijeme za vitaminima ili lijekovima protiv viroze iz  JU “Apoteke Sarajevo” ističu:

“Obzirom da dolazi jesenji/zimski period kojeg obilježava pojava prehlada, viroza i drugih respiratornih oboljenja,  JU “Apoteke Sarajevo” su dobro snabdjevene svim lijekovima, ljekovitim pripravcima i preparatima  koji jačaju imunološki sistem organizma uključujući i vitaminske preparate/pripravke”

Kako saznajemo u neformalnom razgovoru sa apotekarkom, u ovom hladnijem periodu, kada je nekako i sezona prehlada, najviše se traže lijekovi koji mogu bez recepta, protiv kašlja, antiseptički lijekovi za usta, grlo i ždrijelo, kao što su pastile, oriblete i sprejevi te kapi i sprejevi za nos, tablete protiv bolova, ali i vitamini za jačanje imuniteta.

Zanimljivo je da ima mnogo upita o lijekovima za smirenje, ali za iste je neohodan ljekarski recept!

Kada je riječ o lijekovima koji se izdaju na teret kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja, najviše propisivani su inzulini, lijekovi za povišen krvni pritisak, za gastrointestinalne tegobe, oralni antidijabetici te anksiolitici.

Svaka općina u Sarajevu ima dežurnu apoteku, koja je građanima na raspolaganju 24 sata. 

U Sarajevu ima nekoliko takvih apoteka u kojima se rade tri smjene. Zanimljiv je podatak da apotekari uglavnom u prosjeku najviše posjeta imaju u period od 20.00 do 00.00 sati.

U tom periodu najviše dolaze pedijatrijski slučajevi, kada se traže lijekovi za djecu, protiv povišene temperature, te za odrasle analgetici i lijekovi za smirenje, anksioznost i uznemirenost.