Evropska banka će morati djelovati brzo ukoliko želi ojačati euro.
Upravo pad ove valute izaziva strah i u bh. ekonomiji imajući u vidu to da je konvertibilna marka vezana za euro. Ali iz BiH prognoze, bar za sada optimistične.
– Građani Bosne i Hercegovine nemaju razloga za brigu, bar ne neko vrijeme. Potpuno smo snabdjeli banke a banke građane sa dovoljnom količinom gotovog novca i KM i eura – izjavio je Senad Softić, guverner Centralne bake BiH.
Bez obzira na jačanje dolara i pad eura, konvertibilna marka je i dalje sigurna. I to zahvaljujući monetarnoj politici koju vodi fiskalni agent države, odnosno Centralna banka BiH.
A podsjećanja radi, monetarna politika BiH regulisana je zakonom o Centralnoj banci BiH a organizirana je po modelu valutnog odbora.
U praksi, valutni odbor predstavlja vrlo jednostavno pravilo koje znači da svako onaj ko želi imati domaći novac, u ovom slučaju konvertibilnu marku, mora ga kupiti za strani konvertibilni novac.
Naša domaća valuta po aranžmanu valutnog odbora, odnosno currency board aranžanu, garantira svakoj navčanici i kovanici pokriće u valuti sidro, u našem slučaju u euru.
Važno je zato što je stabilna valuta, zato što je konvertibilna u svakom času zamjenjiva.
Može se konvertovati KM u euro i obrnuto. I to mi garantiramo.
Garancija tome su naše devizne rezerve – rekao je Softić.
Devizne rezerve Bosne i Hercegovine su trenutno oko 16 milijardi maraka. Zato su prognoze iz Centralne banke optimistične.
Do deflacije KM ne može doći ali činjenica da smo čvrsto veznani za euro govori da dijelimo sudbinu eura ali valuta je sigurna.
– Dakle, marka je stabilna ali kako pada vrijednost eura, pada na međunarodom tržištu i vrijednost marke. Ali to su neminovni procesi s kojima moramo živjeti jer drugoga nema – smatra Željko Šain, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
– Ono što možemo osjetiti je viša cijena roba ili usluga koje uvozimo iz SAD-a s obzirom da će one postati veće jer je skok dolara značajan. Do sada najveći u historiji.
Kada govorimo o stabilnosti domaće valute, svi znamo da ona zbog sistema kakav imamo, sistema valutnog odbora i zbog potpuno fiksne vezanosti za euro ne može očekivati neke začajnije fluktuacije – rekla je Amila Pilav-Velić, profesorica na Ekonomkom fakultetu u Sarajevu.
Srednjoročne i dugoročne prognoze ne može niko davati, ali uprkos tome još nema crnog scenarija, bar ne u najavi.
– Generalno govoreći o Evropskoj centralnoj banci, onome što ona radi, poduzima sada, mislim da do značajnijeg pada neće doći te da se onda u tom smislu neće to ni odraziti na KM.
S obzirom da smo mi fiksno vezani u ovom omjeru koji imamo, mislim da apsolutno je neracionalno očekivati da će se značajnije taj odnos promijeniti – dodala je Pilav-Velić.
Ono što je sada čijenica je da je Evropska centralna banka odlučila podići kamatnu stopu za 75 baznih bodova.
Ovo je prvi put od 1999. godine da je ova finansijska ustanova podigla kamatnu stopu za toliko bodova.
Da li će to uopšte i koliko pomoći opravku, još je rano prognozirati, piše O Kanal.