Nagomilavanje masti u koži vodi zatvaranju pora, pojavi akni i nečistoća.
Istovremeno, stres usporava obnavljanje i regeneraciju kože – sposobnost kože da se sama zaliječi, a to u konačnici ovisi i o jačini našega imunološkog sistema – po nekim istraživanjima pada za čak 40 posto.
Kako su utvrdili stručnjaci iz kozmetičkih kompanija, osobe koje su pod pojačanim ili stalnim stresom najvjerocatnije će imati suhu kožu, natečene i podbuhle vrećice ispod očiju i duboke, uglavnom tamne podočnjake.
Oni tvrde da stres utječe na zdravlje crijeva, koje je izravno povezano sa zdravljem kože, kao i metaboličkim zdravljem, zdravljem mozga, ali i imunitetom.
“Na našu kožu i mozak utječu isti hormoni i neurotransmiteri, što znači da ovaj dvosmjerni put može prenijeti svaki stres koji doživljavamo u našu kožu, i obrnuto”, tvrde stručnjaci.
“Kada se osjećamo pod stresom, naš simpatički živčani sistem pokreće kortizol, naš hormon stresa, koji se oslobađa u naše tijelo, što kasnije aktivira naše reakcije”, objašnjavaju.
Najbolji način da popravimo stanje kože nije odmah upotreba različitih krema i losiona, već dijagnoza uzroka stanja organizma, a time i našega izgleda.