Magazin

Oprez: Toplota smanjuje efikasnost lijekova

Kako lijek treba čuvati napisano je na pakovanju i u uputstvu.Ne samo da se hrana brže kvari kada je vruća, visoke temperature mogu oštetiti i lijekove. Zato obratite pažnju na skladištenje!

FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY

Nakon nekoliko vrućih dana, asfalt i kuće su se znatno zagrijali. Zato je u stanu i dalje toplije nego napolju. Međutim, ne smije biti previše toplo. Naravno, to je lakše reći nego učiniti s vrijednostima od 37 stepeni u hladu, jer ako nemate klimu kod kuće, morate se boriti za svaki stepen hlađenja.

Pregrijani stanovi nisu samo stres za organizam nego i lijekovi pate od toga. Jer mnogi gube svoju efikasnost iznad određene temperature. Stoga, rok na ambalaži vrijedi samo ako je ispravno pohranjeno. Većinu lijekova treba čuvati na sobnoj temperaturi ispod 25 stepeni Celzijusa, zaštićeno od svjetlosti i vlage. Čuvati na hladnom, ali ne previše hladnom, u osnovi se odnosi na sve lijekove.

Čvrsti oblici doziranja kao što su tablete i dražeje su najotporniji. Kod kuće, pohranjeni u ormariću za lijekove, preživljavaju čak i ljeto stoljeća. Temperature između 15 i 25 stepeni smatraju se idealnim, ali može nakratko biti i malo toplije.

S druge strane, lijekovi meke i tekuće konzistencije kao što su čepići, kreme, masti, sokovi i otopine mnogo su osjetljiviji na toplinu. Supozitorije se, naprimjer, mogu rastopiti, a tekuće komponente masti mogu se odvojiti od čvrstih komponenti. Ako se takvo nešto dogodi, odnesite proizvod u najbližu apoteku. Lijekovi ne spadaju u kućni otpad!

Ako temperatura u stanu danima ne pada ispod 25 stepeni, preporučljivo je pronaći suho mjesto za lijekove u frižideru (ne u zamrzivaču!). Ako lijek zahtijeva hlađenje, to je navedeno na pakovanju. Obavezno slijedite ovaj savjet. Važno: Nikada ne ostavljajte lijekove u parkiranom automobilu – čak ni nakratko. Za sunčanih dana temperatura u unutrašnjosti se penje i do 70 stepeni kao ni u čemu drugom. Prije uzimanja vrijedi sljedeće: Obratite pažnju na promjene u lijeku kao što su loš miris, promjena boje, flokulacija, tečnost itd.