Svijet

OPASNE IZJAVE IZ SAD-a: "Spremni smo poduzeti 'ciljane akcije' protiv Kine"

Podsekretar američkog ministarstva finansija Jay Shambaugh izjavio je u srijedu da Bidenova administracija neće oklijevati da poduzme ciljane akcije protiv Kine kako bi osigurala interese nacionalne sigurnosti Sjedinjenih Država i njihovih saveznica, i zaštitila ljudska prava, ali je dodao da dvije zemlje moraju da sarađuju u globalnim izazovima.

FOTO:  EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS / POOL
FOTO: EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS / POOL

U pripremljenom svjedočenju pred Komitetom za vanjske poslove američkog Senata, Shambaugh je kazao da bi ekonomsko razdvajanje bilo “katastrofalno” i za SAD i za Kinu, i skoro ga je nemoguće postići.

– Kada bude potrebno, koristit ćemo skup sredstava za postizanje naših ciljeva nacionalne sigurnosti. Naš je osnovni zadatak zaštititi američki narod od rizika po nacionalnu sigurnost, a istovremeno jasno iznijeti svoj stav i namjeru Kini da umanji rizik od nesporazuma – kazao je Shambaugh, koji predvodi međunarodne odnose američkog Trezora.

Bidenova administracija razmatra nova ograničenja za prelijevanje privatnih ulaganja u Kinu i druge zemlje.

– Senat je u utorak velikom većinom glasova podržao zakon koji bi zahtijevao od američkih kompanija da obavijeste savezne agencije o predloženim ulaganjima u kineske tehnologije kao što su poluvodiči i umjetna inteligencija. Da budemo jasni: ni ciljane akcije nacionalne sigurnosti niti pokušaji izgradnje raznolikih lanaca nabavke ne predstavljaju razdvajanje, Tražimo pošten i zdrav ekonomski odnos koji koristi objema zemljama i podržava američke radnike i kompanije – izjavio je Shambaugh u pripremljenom govoru.

Pročitajte još

Američka ministrica financija Janet Yellen posjetila je Peking ovog mjeseca kako bi ponovo otvorila komunikaciju i nagasila istu poentu kineskim ekonomskim čelnicima, rekavši da je njena posjeta stavila odnos s Pekingom “na sigurnije noge”, iako su dvije najveće svjetske ekonomije ostale u sukobu oko brojnih pitanja.

Shambaugh je kazao da te razlike uključuju prigovore SAD-a na kinesku “netržišnu” ekonomsku praksu i pretjeranu podršku vlade koja je američke kompanije stavila u nepovoljan položaj. Dodao je da se Sjedinjene Države također protive kineskoj “ekonomskoj prisili” da kazni zemlje za diplomatske akcije prekidom uvoza ili izvoza.

Rekao da je ministarstvo finansija također uznemireno nedavnim kaznenim mjerama Kine protiv američkih firmi i kontrolama izvoza kritičnih minerala za poluvodiče. Dok još procjenjujemo njihov uticaj, ove akcije jačaju važnost napora naše administracije da izgradi otporne i raznolike lance snabdijevanja – dodao je Shambaugh.

Shambaugh, koji je u januaru preuzeo dužnost glavnog ekonomskog diplomate u ministarstvu finansija, rekao je da SAD i Kina također moraju biti u mogućnosti da sarađuju u hitnim globalnim izazovima, poput klimatskih promjena i rastućeg duga u zemljama u razvoju.

– Angažman Trezora s Kinom donio je neke koristi, među kojima napredak u restrukturiranju duga za Zambiju, Ganu i Šri Lanku, ali još toga treba da se uradi – dodao je američki dipllomata, prenosi Reuters.