Svijet

Njemački pekar prodaje “inflacijski hljeb” i razgrabi se u tren oka

Pekar iz njemačkog mjesta Kurtena napravio je inflacijski hljeb kojeg svojim kupcima nudi po simboličnoj cijeni.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Na naziv “inflacijski hljeb” potrebno je bilo vremena da se kupci naviknu. “Ovo je hljeb bez puno sastojaka”, objašnjava pekar svoju kreaciju, te dodaje “da u njemu nema ništa skupo”.

Uvjeren u svoju ideju, pekar “inflacijskim hljebom” skreće pažnju na svoj novi proizvod. Pekar u “inflacijski hljeb” dodaje kukuruz za okus, a glavni sastojak je pšenično brašno.

Svojim “inflacijskim hljebom” pekar je želio učiniti nešto protiv trenda poskupljenja, javljaju njemački mediji.

Pekar ističe da su i kod njega poskupjeli proizvodi, zbog rastućih troškova sirovine i energije.

“Ne samo ja, nego i moji kupci se bore s rastućim cijenama. Znam to. Zbog toga sam u svoju ponudu uveo “inflacijski hljeb’”, dodao je.

On prodaje “inflacijski ljeb” od 750 grama za 2,50 eura. Kupci rado kupe novi hljeb, kaže pekar iz Kurtena. Pekar u svom asortimanu sada ima hljeb koji bi mogao biti alternativa za one koji hljeb inače kupuju u supermarketu. Novi hljeb po niskoj cijeni zasad će ostati u njegovom asortimanu, kaže Fritzen.

Jeftinija alternativa

Prema pisanju njemačkih medija, u Njemačkoj su cijene hljeba i ostalih pekarskih proizvoda porasle za 15 posto. Cijena kilograma hljeba po njihovim izračunima sada košta od osam do deset eura. Ovdje se govori o hljebu koji se prodaje u pekarama, dok su cijene hljeba u supermarketima nešto niže.

U Njemačkoj dosta stanovnika koji su kupovali hljeb u pekarama prije inflacije sada to ne mogu učiniti. Mnogi ističu da sada ne kupuju hljeb u pekari, nego su potražili alternativu, kupuju ga u supermarketu.

Važno je također napomenuti da su pekari jako pogođeni energetskom krizom, kao i rastom cijena sirovina. Na ovu situaciju dodatno utiče i činjenica da je evidentan manjak radne snage u ovom sektoru, prenosi Fenix Magazin.