BiH

BiH je proizvela 30 posto pšenice za svoje potrebe, ostalo će uvoziti

Pozitivna stvar u svemu je što je urod velik i u zemljama okruženja. Radenko Pelemiš za Večernji list ističe da će pšenice i brašna biti i do polovine iduće godine te da je opskrba sigurna.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Srijeda je jutro. Vrijeme od 6 do 7 ranoranioci krate uz prvu kavu, paštetu i hljeb. Samo te tri stavke plaćene su za barem marku i po više nego prije pola godine, piše Večernji list BiH.

Predsjednik Udruge pekara regije Bijeljina je Radenko Pelemiš. Njegova priča pomalo je filmska. U jednom trenutku razmišljao je sa suprugom preseliti preko okeana, već je pokrenuo neke procese oko odlaska jer je dotad radio kao pomoćni pekar u Beogradu i imao je taj posao u malom prstu. Međutim, jednog dana je presjekao. Odlučili su ne ići u Kanadu, nego se vratiti u rodnu Bijeljinu i u 16 kvadrata unajmljenog prostora otvoriti pekanu.

– Znamo sve. U ove dvije godine dogodila nam se pandemija koronavirusa, onda ova situacija u Ukrajini i došlo je do naglog skoka cijena, svega, a ne samo prehrambenih proizvoda – priča Radenko.

– Došlo je do poskupljenja svih artikala i hljeb je morao pratiti te cijene. Pa cijena nafte i goriva, tu se dogodio preveliki skok. I evo razgovaramo s kupcima, svjesni su situacije u kojoj se nalazimo i nema negativnih reakcija, a da je teško, nažalost, tako je, ali borimo se nekako svi zajedno.

Očekivanja

– Evo, to mogu reći, prema ovome što sada imamo, a neka se ne dogodi ništa što bi dramatično promijenilo situaciju, opskrba je sigurna ove godine i do polovine iduće godine. Znači, imamo dovoljno i pšenice i brašna. A opet ćemo se vratiti na cijenu. Pšenica je burzovna roba. Ovisi o svjetskim kretanjima.