Svijet

Njemačka i Izrael danas obilježavaju pola vijeka od napada na OI u Minhenu

Predsjednici Izraela i Njemačke pridružiće se danas rođacima 11 izraelskih sportista ubijenih u napadu palestinskih ekstremista na Olimpijadi u Minhenu 1972, da obilježe 50-godišnjicu pošto je nedavno postignut sporazum kojim je okončan dug spor oko plaćanja odštete.

FOTO: SCREENSHOT/YOUTUBE
FOTO: SCREENSHOT/YOUTUBE

Ceremonija će se održati na aerodromu kraj Minhena, poprištu neuspjelog pokušaja spašavanja u kojem je poginulo devet izraelskih sportista, njemački policajac i pet napadača. Dogovor postignut prošle sedmice spriječio je bojkot komemoracije koji su najavili rođaci ubijenih sportista. Oni će dobiti ukupno 28 miliona eura na ime odštete, što je značajno povećanje od prvobitno ponuđenih deset miliona eura, prenose agencije.

U sklopu sporazuma, Njemačka je pristala da prizna propuste vlasti u vrijeme napada i da dopusti i pomogne njemačkim i izraelskim historičarima da ispitaju okolnosti masakra. Rođaci su optužili Njemačku da nije obezbijedila Olimpijsko selo, da je odbila pomoć Izraela, a nije uspjela da spasi taoce.

Jednodnevna drama počela je u zoru 5. septembra 1972, kada se osam članova palestinske organizacije “Crni septembar” popelo na neozbezbijeđenu ogradu oko Olimpijskog sela i upalo u zgradu u kojoj je bio izraelski tim, ubivši trenera hrvača Moše Vajnberga i dizača tegova Josija Romana. Neki izraelski sportisti su uspjeli da pobjegnu, ali je njih devet uhvaćeno.

Za njihovo oslobađanje otmičari su tražili puštanje više od 200 Palestinaca iz izraelskih zatvora i dvoje njemačkih ljevičara ekstremista iz zatvora u tadašnjoj Zapadnoj Njemačkoj.

Otmičari su zahtijevali avion i bezbjedan put u Kairo. Poslije cjelodnevnih napetih pregovora napadačima je sa taocima dozvoljeno da s dva helikoptera odu na aerodrom.

Snajperisti na aerodromu su otvorili vatru, a napadači bacili granatu na jedan helikopter sa taocima koji je eksplodirao i ubili taoce u drugom helikopteru.

Dogovor o odšteti uključuje i svote koje su već date.

Odmah poslije napada rođacima je isplaćeno oko dva miliona eura (4,19 miliona maraka) po podacima ministarstva unutrašnjih poslova, a 2002. godine rođaci su dobili dodatnih tri miliona eura.