Svijet

Američki ljekari u Gazi: "Svi smo zanijemili od onoga što smo vidjeli"

Američki ljekari, među njima i vaskularni hirurg koji je napustio Gazu nakon što je bio volonter tamo rekli su u srijedu da ih ništa moglo ni pripremiti za razmjere ozljeda s kojima su se tamo suočili.

Fotografija godine
FOTO: ANADOLIJA

Reuters prenosi da je radio na desetinama pacijenata dnevno, a većina njih su bili mladi. Većina se suočavala s komplikovanim ozljedama uzrokovanim gelerima. Većina operacija završavala je amputacijama.

“Vaskularna hirurgija je zaista bolest za starije pacijente i rekao bih da nikada nisam operisao nikoga mlađeg od 16 godina, a to je bila većina pacijenata na kojima smo ovog puta radili”, rekao je za Reuters Shariq Sayeed iz Atlante, Georgia, prenosi N1.

“Najviše je bilo pacijenata od 13, 14, 15, 16 i 17 godina. Uglavnom su imali povrede od gelera, a to je nešto sa čime se nikad nisam bavio, to je bilo nešto novo.”

Tokom svog boravka u Europskoj bolnici u Gazi, Sayeed je rekao da je njegov tim radio sa 40-60 pacijenata dnevno. Velika većina su bili slučajevi amputacije.

Nažalost, postoji i vrlo visoka učestalost infekcija, tako da kada jednom imate amputaciju koja ne zacijeli, završite s većom amputacijom”, rekao je.

Oko 70 posto operacija koje je obavio odnosile su se na ozljede nanesene gelerima, a ostatak uglavnom na ozljede od eksplozije i urušavanja zgrada.

Ismail Mehr, anesteziolog iz države New York, koji je predvodio misiju u Gazi, rekao je da su medicinari volonteri “zanijemili zgob onoga što su vidjeli” kada su u aprilu stigli u južnu Gazu.

Mehr je predsjednik IMANA Medical Relief, programa koji se fokusira na medicinsku pomoć u katastrofama i zdravstvenu podršku, koji je obezbijedio liječenje za više od 2,5 miliona pacijenata u 34 zemlje svijeta.

Bio je u Gazi nekoliko puta ranije, ali nije mogao ni zamisliti ono šta je vidio ovoga puta:

“Zaista, gdje sam god pogledao vidio san uništenje u Khan Younisu, nijedna zgrada nije stajala.”

Svjetska zdravstvena organizacija navodi da od 36 bolnica koje su opsluživale više od 2 miliona stanovnika Gaze, samo 10 je bilo u funkciji do početka aprila.

Zdravstvenim ustanovama nedostajalo je medicinskog materijala, opreme, osoblja i napajanja, rekao je Mehr. Njegov najveći strah sada je očekivani izraelski napad na južni grad Rafah, gdje je polovina od 2,3 miliona stanovnika Gaze potražila sklonište.

Nadam se i molim Boga da Rafah ne bude napadnut”, rekao je. “Zdravstveni sistem neće moći da se pobrine za to. Biće to potpuna katastrofa.”