Magazin

Neobična jela: Samo oni s jakim želucem mogu pročitati tekst do kraja

U svakom slučaju – jednom se živi. Stoga, ako se zateknete pokraj ovih jela, testirajte svoju izdržljivost!

FOTO: ILUSTRACIJA/CDN.TASTEATLAS.COM
FOTO: ILUSTRACIJA/CDN.TASTEATLAS.COM

Escamoles. Tradicionalno jelo meksičke kuhinje. Radi se o ličinkama velikoga crnog mrava, koje se hrane korijenjem agave. Imaju okus sličan maslacu, a najčešće se poslužuju u tacosima i s umakom od avokada.

FOTO:
FOTO:

Balut. Ovo jelo možete pronaći kod uličnih prodavača na Filipinima. Balut je prokuhano, oplođeno pačije ili kokošije jaje sa skoro potpuno razvijenim embrijem. Poslužuje se uz pivo, a lokalno stanovništvo savjetuje da sažvaćete sve dijelove, uključujući i minijaturne kosti pileta ili pačeta koje se tek razvija.

FOTO:
FOTO:

Kiviak. Zimski specijalitet koji Inuiti s Grenlanda konzumiraju već stoljećima. Glavni sastojak ovog jela jest tuljan, koji se puni s 300 – 500 manjih ptica, premaže se tuljanovom mašću te se najmanje 3 mjeseca ostavi da stoji. Nakon toga ptice se izvade, a jedu se sirove.

FOTO:
FOTO:

Tong zi dan. U Dongyangu (Kina) specijalitet su jaja kuhana u mokraći dječaka. Urin se prikuplja u lokalnim školama. Pripremaju se isključivo u proljeće, a njihova priprema traje gotovo 24 sata. Prvo ih namaču u urinu, u kojem se zatim kuhaju dovoljno dugo da se raspucaju, te da urin prodre kroz ljusku.

FOTO:
FOTO:

Yartsa gunbu. Gljivice Ophiocordyceps sinensis mumificiraju gusjenicu, a zatim joj procvatu na glavi. Tibetanci skupljaju takve zrele gljivice i od njih prave supu. Zbog svog djelovanja na zdravlje i potenciju, imaju veliku tržišnu vrijednost. Štaviše, toliko su cijenjene da su sela znala ratovati oko prava na njihovo skupljanje i prodavanje.

FOTO:
FOTO:

Casu marzu. Iz Italije, tačnije Sardinije, dolazi nam casu marzu, tradicionalni ovčiji sir. Sir se u ranoj fazi izrade izloži muhama koje u njega polažu svoja jaja. Ličinke razgrađuju mast u siru i ubrzavaju proces fermentacije. Sir je spreman za konzumaciju tek sadrži hiljade živih crvića koji, ako se dobro ne sažvaću, mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, zbog čega je u mnogim mjestima njegova prodaja zabranjena.

FOTO:
FOTO:

Supa od šišmiša. U nekim državama sprema se supa od šišmiša. Šišmiš se kuha cijeli, a potom i konzumira zajedno s krznom, očima, krilima i svime ostalim. Ova delikatesa zabranjena je u Gvineji zbog moguće povezanosti sa širenjem ebole.

FOTO:
FOTO:

Tiet canh. Tradicionalno vijetnamsko jelo. Priprema se od sirove krvi, kuhanih pačijih iznutrica i mesa, a na kraju se posipa kikirikijem i začinskim biljem. Nedavna epidemija ptičije gripe smanjila je popularnost ovog jela.

FOTO:
FOTO:

Odori don. Poslužuje se u Japanu i Koreji. Radi se o živoj lignji ili hobotnici kojoj se prije serviranja izvadi mozak, no živci i mišići joj i dalje rade kada je se prelije posebnim soja-sosom. Ovaj specijalitet nije samo neobičan već može biti i opasan – zabilježeni su slučajevi gušenja.

FOTO:
FOTO:

Shirako. Iz Japana dolazi i shirako – ribljii testisi puni sperme koji se serviraju gotovo sirovi. Ovo jelo je vrlo zdravo jer riblje sjeme ima odličan omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina.

FOTO:
FOTO: