“Iako su konvencionalno naoružanje, uključujući tenkove i artiljeriju, te taktike poput kopanja rovova široko korištene na bojnom polju, moderne tehnologije koje je alijansa pružila Ukrajini od 2014. godine odigrale su ključnu ulogu u jačanju otpornosti Kijeva protiv Moskve”, rekao je David van Weel.
Istakao je da kada je 24. februara počeo rat u Ukrajini, ruski napadi nisu bili ograničeni na opipljive mete te da je Moskva pogodila i cyber prostor zemlje.
Dodao je da je pomoć NATO-, kao i privatnih tehnoloških kompanija omogućila Kijevu da se suprotstavi ruskim poduhvatima.
Van Weel je napomenuo da je umjetna inteligencija (AI) također pojačala odgovor Ukrajinaca na napade obavještavajući ih o lokaciji i namjerama ruskih trupa.
On je naglasio da NATO posjeduje najrazvijeniji inovacijski ekosistem, koji uključuje neke od najboljih univerziteta i tehnoloških kompanija u svijetu.
“Ono što je važno je prevođenje njihovih potencijala i tehnologija u vojnu upotrebu”, rekao je Van Weel i dodao da je to jedan od prioriteta alijanse.
Upitan o dronovima turske proizvodnje koje Ukrajina koristi na bojnom polju, visoki zvaničnik NATO-a je rekao da oni “igraju veliku ulogu u Ukrajini”.
On je naglasio da je turska industrija dronova “veoma dobar primjer veoma živog ekosistema inovacija koji ovdje postoji”.
“To je dobar primjer šta inovacije mogu učiniti u modernom ratovanju”, rekao je Van Weel.