Ekonomija

Nakon sedam sedmica rasta, pala cijena nafte, a evo i zašto

Cijene nafte pale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima oko jedan posto zbog zabrinutosti zbog posustalog privrednog oporavka Kine i jačanja dolara, nakon sedam sedmica rasta potaknutih smanjenjem opskrbe OPEC+.

FOTO: ILUSTRACIJA/ZEEBIZ.COM
FOTO: ILUSTRACIJA/ZEEBIZ.COM

Cijena barela na londonskom tržištu pala je 93 centa u odnosu na prethodno zatvaranje, na 86,46 dolara. Na američkom se tržištu barel prodavao po 1,03 dolara nižoj cijeni, od 82,81 dolar.

Slabi privredni oporavak Kine i jači američki dolar mogli bi pritiskati cijene, ali Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njeni partneri, poznati pod imenom OPEC+, nagovijestili su da će učiniti sve što je potrebno da smanje ponudu i stabiliziraju tržišta, rekla je Tina Teng iz CMC Marketsa.

Dolarov indeks nastavio je rasti nakon što je nešto veće povećanje američkih proizvođačkih cijena u julu podiglo prinose na državne obveznice, uprkos očekivanjima da je središnja banka Fed pri kraju ciklusa povećanja kamatnih stopa.

Jači dolar pritišće potražnju za naftom jer tu robu čini skupljom za kupce koji drže druge valute.

Također, očekuje se da će rezovi proizvodnje članica OPEC+, Saudijske Arabije i Rusije u ostatku godine smanjiti zalihe nafte i potencijalno još više povisiti cijene, objavila je u petak Međunarodna agencija za energiju u svom mjesečnom izvještaju.

U ponedjeljak je glasnogovornik Shella saopštio da je u nedjelju nastavljen izvoz nigerijske sirove nafte Forcados, oko mjesec nakon što je obustavljen utovar tog naftnog brenda zbog potencijalnog curenja na izvoznom terminalu. Zbog te je obustave Nigerija u julu bila druga zemlja koja je po opsegu doprinijela padu proizvodnje sirove nafte u OPEC-u, pokazalo je istraživanje Reutersa.

OPEC je odvojeno objavio da je u petak barel košarice nafte njegovih članica pojeftinio 78 centi, na 88,97 dolara, prenosi Novi list.