Ekonomija

PRESKUPA HRANA Odvajamo od usta da bismo dobro jeli

Bosna i Hercegovina, zemlja obilježena svojom bogatom historijom, prirodnim ljepotama i izvanrednim ljudskim kapitalom, danas se suočava s izazovima koji ugrožavaju njenu budućnost.

uvoz izvor robe
FOTO: UNSPLASH

Uprkos obilju prirodnih resursa, poput brojnih rijeka i šuma, ova zemlja u velikoj mjeri ovisi o uvozu od energenata poput nafte i električne energije, do osnovnih životnih potrepština kao što su hrana i voda.

Istovremeno, skoro 50% populacije je emigriralo u potrazi za boljim životom, dok oni koji su ostali često ovise o novcu koji šalju njihovi rođaci iz dijaspore. Ove novčane doznake su postale ključan izvor prihoda za mnoge porodice, ali i za samu ekonomiju.

Međutim, ovaj model nije održiv jer se veliki dio prihoda troši na uvoz, a trgovinski deficit se neprestano povećava, stvarajući ciklus ovisnosti o vanjskim tržištima. Lokalni uvozni lobiji ostvaruju ogromne profite na račun visokih marži koje su među najvećima u regiji.

Negativni trendovi u vanjskotrgovinskim trendovima Bosne i Hercegovine koji su započeli 2023. godine nastavili su se i u prvim mjesecima 2024. godine, s padom izvoza i istovremenim rastom uvoza. Ovi trendovi predstavljaju ozbiljan izazov za ekonomiju Bosne i Hercegovine i ukazuju na potrebu za strateškim preispitivanjem i prilagođavanjem ekonomskih politika.

Analiza pokazuje značajan pad izvoza od 13,1% u odnosu na isti period prethodne godine, dok uvoz istovremeno raste za 6,7%. Ovo je dovelo do smanjenja pokrivenosti uvoza izvozom na samo 58,7%, što ukazuje na rastući vanjskotrgovinski deficit koji sada iznosi 1,7 miliona KM.

Pogled na trgovinu unutar CEFTA regije pokazuje još izraženiji pad izvoza za 33,6% i blagi porast uvoza za 8,8%, što rezultira pokrivenosti uvoza izvozom od 81,7%. Ovo ukazuje na značajne probleme u konkurentnosti proizvoda iz Bosne i Hercegovine na ovim tržištima.

robna-razmjena
FOTO: AGENCIJA ZA STATISTIKU BIH

U odnosu na zemlje Evropske unije, izvoz je također smanjen za 10,2%, dok je uvoz porastao za 7,1%. Iako je pokrivenost uvoza izvozom nešto bolja (74,1%) u odnosu na ukupnu, i dalje je znatno ispod željenog nivoa.

Pozitivni izzetak u ovom trendu su neočekivani skokovi izvoza u Japan, Irsku i Kanadu, s rastom od 894,4%, 565,3% i 421,2% respektivno. Ovo može ukazivati na nove tržišne mogućnosti ili uspješne pojedinačne izvozne ugovore koji bi mogli biti model za širenje na druga tržišta.

FOTO: AGENCIJA ZA STATISTIKU BIH
FOTO: AGENCIJA ZA STATISTIKU BIH

Sa druge strane, veliki pad izvoza prema Luksemburgu, Rusiji i Malti zahtijeva detaljnu analizu razloga iza ovih promjena kako bi se pronašle strategije za stabilizaciju i eventualno povećanje izvoza na tim tržištima.

U svjetlu ovih podataka, preporučuje se hitna revizija trgovinskih strategija, jačanje domaćih kapaciteta za proizvodnju i izvoz, te intenziviranje diplomatskih i trgovinskih inicijativa kako bi se poboljšala pozicija Bosne i Hercegovine na međunarodnom tržištu.

FOTO: AGENCIJA ZA STATISTIKU BIH
FOTO: AGENCIJA ZA STATISTIKU BIH

Bosna i Hercegovina zemlja nevjerovatnih potencijala ali i izgubljenih prilika

Dodatni teret za građane predstavljaju i visoki porezi, od kojih se značajan dio troši na održavanje bujne birokratije i administracije, umjesto da se ulaže u ključne sektore poput obrazovanja, zdravstva, kulture i infrastrukture. Ove slabosti infrastrukture dodatno potenciraju izjave političkih lidera koje destabiliziraju situaciju, upozoravajući na mogućnost novih sukoba, čime se stvara nepovoljno okruženje za investicije razvoj.

Zbog svega navedenog, čak i oni koji bi željeli investirati u Bosnu i Hercegovinu ili vratiti se, susreću se s brojnim preprekama. Politička nestabilnost i retorika o mogućem sukobu direktno utječu na ekonomsku klimu, smanjuju vrijednost nekretnina i odvraćaju potencijalne investitore.

U ovoj zemlji postoji jasna potreba za promjenom kursa, za liderima koji će prepoznati i iskoristiti domaće resurse i talente, umjesto da se oslanjaju na kratkoročne dobitke i političke igre. Potrebno je stvoriti stabilno i poticajno okruženje koje će zadržati njene građane, privući investicije i konačno iskoristiti nevjerovatne potencijale koje Bosna i Hercegovina nesumnjivo posjeduje.

Unatoč prognozama analitičara da bi se ekonomska situacija u Bosni i Hercegovini mogla poboljšati do kraja godine, građani svakodnevno osjećaju težinu stalnih poskupljenja hrane. S obzirom na to da mnogi žive od prosječnih ili čak ispodprosječnih prihoda, uključujući plaće i penzije, financijski pritisak se kontinuirano povećava. Sindikalna potrošačka korpa, prema izračunu Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine za mart 2024. godine, dostigla je gotovo tri hiljade maraka.

Građani ističu da su poskupljenja vidljiva svakodnevno i da cijene stalno rastu. Mnogi se pitaju kako uspijevaju preživjeti u takvim okolnostima, s obzirom na stalni rast troškova života i ograničene finansijske mogućnosti. Ova situacija postavlja brojna pitanja o održivosti trenutne ekonomske politike i potrebi za hitnim mjerama za sada samo zanima običnoga građanina uz finansijcki stres, dodatan pritisak predstavlja i briga o zdravlju, s obzirom na to da ekonomska nesigurnost može povećati rizik od zdravstvenih problema uslijed smanjenog pristupa kvalitetnoj prehrani i zdravstvenim uslugama.

Sve dok ovaj problem ne bude problem svih nas u Bosni i Hercegovini će prolaziti priča o tome da se brinu za nas a dodatni kriminal će prikrivati pričama o ratu.

Do tada, narodne izreke o logici i Bosni ostaju aktualne i tačne, ali nadamo se da neće još dugo.

Jer, Bosna i Hercegovina zaslužuje bolje, a njeni građani zaslužuju svijetlu budućnost u svojoj domovini. I po mogućnosti bez ratnih retorika i huškača koji bi samo tuđe sinove slali u rat, a svoje krili po trezorima.

Ili što bi rekao rekao veliki Branko Ćopić: “Znam ja nas, je*o ti nas”.