Retrovizor

Na današnji dan Feldmaršal Keitel u Berlinu potvrdio njemačku kapitulaciju

Većina svjetskih država 9. maj obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom.

FOTO: WAR & CONFLICT BOOK
FOTO: WAR & CONFLICT BOOK

Dana 9. maja 1945. godine potpisana je konačna ratifikacija njemačke bezuslovne kapitulacije u Drugom svjetskom ratu,u kojem je živote izgubilo više od 50 miliona ljudi. To je učinjeno prvenstveno na zahtjev Sovjeta, koji su bili nezadovoljni njemačkom predajom dva dana ranije u francuskom gradu Reimsu. Podsjetimo, tu predaju u Reimsu potpisao je u ime Nijemaca general-pukovnik Alfred Jodl. Sovjeti su bili nezadovoljni jer je predaja u Reimsu bila u organizaciji zapadnih saveznika, a sovjetski general Susloparov, koji se potpisao u Reimsu, navodno nije dobio ovlaštenje iz Moskve da to učini. Da se zadovolji Sovjete, moralo se organizovati još jedno potpisivanje, ovaj put na terenu pod njihovom okupacijom.

Potpisivanje je svečano obavljeno u berlinskoj četvrti Karlshorst, i to u zgradi koju je maršal Žukov izabrao za svoje zapovjedno središte. U ime Njemačke potpis je stavio feldmaršal Wilhelm Keitel – Hitlerov šef Vrhovnog zapovjedništva Oružanih snaga (njem. Oberkommando der Wehrmacht – OKW). Pri potpisivanju, feldmaršal Keitel imao je lijevu ruku u rukavici, a desnu golu. Na lijevom oku nosio je monokl. U ime SSSR-a potpisnik je bio osobno maršal Georgij Žukov – najodlikovaniji vojnik u historiji SSSR-a.

Ovim činom službeno je okončan rat u Evropi, dok se rat s Japanom nastavio do osmog mjeseca. Ipak, neke njemačke jedinice nastavile su se boriti. Najveća od njih bila je Grupa armija Centar, pod zapovjedništvom feldmaršala Ferdinanda Schörnera, kojeg je Hitler u oporuci imenovao novim vrhovnim zapovjednikom cjelokupne kopnene vojske. Borile su se još i neke njemačke jedinice u Grčkoj, Sloveniji i Francuskoj. Najduže su otpor pružale njemačke jedinice sastavljene od gruzijskih boraca, koje su držale otok Texel u Nizozemskoj. One su savladane tek 20. maja 1945. godine.

Danas većina svjetskih država 9. maj obilježava kao Dan pobjede nad fašizmom.Najveća parada povodom ovog događaja održava se svake godine u Moskvi, sa velikim mimohodom više rodova vojske i preleta borbenih aviona, uz prisutstvo najvišeg državnog i vojnog vrha.