Kultura

Muzej farmacije u Sarajevu: Svjedočanstvo bogate historije

Sarajevo odnedavno ima Muzej farmacije, prvi takve vrste u Bosni i Hercegovini.

FOTO: ALJAZEERA
FOTO: ALJAZEERA

Iako se ideja o osnivanju sličnog muzeja proteže još od perioda Kraljevine SHS, preko elaborata iz socijalističke Jugoslavije i identifikacije potrebe za postojanjem ovakvog muzeja iz perioda opsade Sarajeva, ona nikad nije realizovana sve do sada.

Doc. dr. Tarik Čatić je osnivač tog Muzeja i potiče iz farmaceutske porodice, te je odrastanjem dolazio u kontakt sa starijim kolegama i različitim pričama iz apoteka, a što je pobudilo interes za istraživanje prošlosti farmacije u Bosni i Hercegovini. Angažmanom u brojnim strukovnim udruženjima i kontaktima sa kolegama, identificirao je nedostatak sistematičnog pristupa istraživanju historije farmacije Bosne i Hercegovine. Iako je profesionalno vezan za farmakoekonomiku, kao prvi doktor znanosti iz ove oblasti, strast za istraživanjem historije farmacije, prerasla je iz hobija u vid ozbiljnog interesovanja i naučno-istraživačkog rada.

„Nedostatak kulture sjećanja i površan odnos društva i pojedinaca prema vlastitoj historiji uopšte, a posebno kada je u pitanju farmacija čija historija je zanimljiva, bogata i specifična, ključni su razlozi zbog kojih smo se odlučili ući u ovaj projekat. Potreba za popularizacijom farmacije i njenog doprinosa razvoju nauke i tehnologije, pa samim tim i zdravstva u našoj zemlji, bio je dodatni motiv za osnivanje Muzeja. Otvaranjem Muzeja farmacije, grad Sarajevo i Bosna i Hercegovina pridružili su se sličnim postavkama u zemljama okruženja“, ističe Čatić.

Dodaje da značajan dio zbirke u Muzeju čine predmeti koje je posjedovao u ličnoj zbirci različitih artefakata i dokumenata.

„Dio predmeta su prikupile kolege ili potomci farmaceuta, dok dio eksponata predstavlja replike čiji originali se nalaze u samostanskim bibliotekama ili Gazi Husrev-begovoj biblioteci. Kako je briga o specifičnim predmetima bila neadekvatna, dio zbirke je prikupljan otkupom iz antikvarnica ili čak auto-pijaca. Eksponati koji su izloženi prikupljani su intenzivno u posljednjih pet godina, tragom saznanja ili preporuka kolega farmaceuta. Muzej je u kontinuiranom procesu prikupljanja eksponata i otvoren je za njihovo deponovanje kako bi se sačuvali i bili dostupni široj društvenoj zajednici“, kaže sagovornik za Aljazeera.

Kompletan tekst pročitajte OVDJE.