Kolumne

Moramo se zapitati koliko ulažemo u sigurnost građana?

Živimo u vremenu velikih rizika. Rat, zemljotresi, požari, poplave, bolesti. Najgori je rat. Mi smo u Bosni to imali. Bio je toliko žestok da se još nismo oporavili. Rijetke su države kao Bosna da su imale tolika stradanja od rata.

FOTO: EPA-EFE/YAHYA NEMAH
FOTO: EPA-EFE/YAHYA NEMAH
Posljedice zemljotresa

Po karakteru i intezitetu. Sve druge katastrofe su izazvane u kombinaciji djelovanja prirode i čovjeka. Zemljotres je prirodna nepogoda. Razarajuća. Nepredvodiva. Nosi brojne žrtve i ljudske živote. Događa se nepredvidivo.

Zato i ova tragedija u Turskoj, a ranije u Hrvatskoj, nam govori da moramo biti drugačiji. Drugačiji u svemu. Umjesto da ulažemo u sigurnost gradnje i zaštitu građana, ulažemo u oružje. Ovdje na Zapadnom Balkanu nije bilo potrebe za ratom. Nije bilo naročito poslije 1918. godine. Sistemska sigurnost je bila u zajednici naroda i bratstvu i jedinstvu.

I dok razmišljamo o teškoćama i boli koje podnosimo zbog rata u Ukrajini i zemljotresu u Turskoj, morali bi se zapitati: “Koliko ulažemo u sigurnost građana?” Koliko nam se ljudi na ovim minusima “mrzne” ili su gladni? Koliko su nam riječna korita sigurna? Da li nam bujice i klizišta mogu nanijeti šteti? Sva ova i druga pitanja su za zajednice ili državu?

Zato i imamo Ministarstvo sigurnosti BiH. Rizik se ne može pobijediti. Može se umanjiti šteta od rizika. Može se pojedinac i društvo zaštiti. Kako? Sistemski. Državom.