Život

Marš mira i javni skup 8. jula u Beču povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici

Savez bosanskohercegovačkih udruženja u Austriji Consilium Bosniacum najavio je za 8. juli (subota) u 16 sati Marš mira u Beču, u povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

FOTO: SAVEZ CONSILIUM BOSNIACUM AUSTRIJA
FOTO: SAVEZ CONSILIUM BOSNIACUM AUSTRIJA

Marš će početi na Trgu Christian-Broda i završiti na Trgu heroja (Heldenplatz), gdje će biti održan javni skup u 18 sati.

Predsjednik Saveza Consilium Bosniacum Damir Saračević kaže da tim skupom žele dati doprinos procesu aktivne izgradnje kulture sjećanja na genocid u Srebrenici.

“Na taj način se zalažemo za mir, pravdu i opće dobro jer samo dobro može odagnati zlo, a trajni mir se može uspostaviti samo tamo gdje postoji pravičnost”, naglašava Saračević.

Prema njegovim riječima, sudjelovanje na javnom skupu u Beču potvrdili su Ramzija Gurdić, majka Srebrenice, Josef Weidenholzer, bivši član Evropskog parlamenta, Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Alma Zadić, ministrica pravde Republike Austrije (videoporuka), Harald Troch, član državnog parlamenta Republike Austrije, Bedrana Ribo, članica državnog parlamenta Republike Austrije, Šaban Forić, ministar savjetnik Ambasade Bosne i Hercegovine u Austriji, Omar al-Rawi, član parlamenta pokrajine Beč, i drugi zvaničnici iz javnog života.

Događaj će biti moguće pratiti na FB stranici https://www.facebook.com/events/585600993660746?ref=newsfeed

Kako Saračević podsjeća, zločin počinjen u Srebrenici i okolini u toku rata protiv Bosne i Hercegovine sudovi UN-a klasificirali su kao genocid, prema Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju genocida. U julu 1995. godine ubijeno je više od 8.370 Bošnjaka – uglavnom muškaraca i dječaka dobi od 12 do 77 godina. Dešavao se nekoliko dana i proširivao na mnoštvo mjesta zločina u okolini Srebrenice. Počinioci su u masovne grobnice zakopali hiljade tijela. Višestruka prekopavanja u narednim sedmicama su trebala prekriti zločin.

Evropski parlament izglasao je 15. januara 2009. rezoluciju o Srebrenici, dok je parlament Austrije na inicijativu Saveza Consilium Bosniacum 6. jula 2022. jednoglasno usvojio Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.

Savez bosanskohercegovačkih udruženja u Austriji ‘Consilium Bosniacum’ zamišljen je kao platforma za dijalog i umrežavanje, koja bi poticala i obnavljanja historijske veze i prijateljstvo između Austrije i Bosne i Hercegovine i njenih naroda, te bi ujedno pozitivno utjecala na društvene procese u užem i širem smislu. Osnovan je 30. marta 2019. godine sa sjedištem u Beču, a osnivači su 21 bosanskohercegovačko udruženje u Austriji.