On je to rekao još 2018., odgovarajući na pitanje novinara može li Srbija, nakon učestalih napada na Srbe i špekulacija prištinskih medija o raspoređivanju snaga sigurnosti na administrativnoj liniji, da na Kosovo “uvede” hiljadu pripadnika svojih snaga sigurnosti, prenosi list Danas.rs.
– To nije pravo i to nije pravično, ali mi se borimo u skladu s vrlo malim mogućnostima i unutar veoma uskog manevarskog prostora i naše je da se borimo – naveo je tada Vučić.
Dodao je da je on lično povodom ideje o povratku 1.000 vojnika upozoren da će Srbija, ako to pokuša, doći u sukob s najvećom vojnom silom na svijetu.
– Ako pokušate da uđete sa svojom vojskom i svojom policijom na Kosovo, NATO će to tretirati kao neprijateljski akt – rekao je tada Vučić.
Prema njegovim riječima tada, on je više puta poredio situaciju sa rezolucijom o Jerusalemu, gdje su zapadne sile odbacile Trumpov pritisak da svoje ambasade prebace u taj grad, kako je uradila Bijela kuća.
– Oni su to pravdali činjenicom da bi takav postupak bio u suprotnosti s rezolucijom o Jerusalemu.
Ja sam im tada rekao da se svi zajedno ponašaju protivpravno kad ruše Rezoluciju 1244, a oni onda sliježu ramenima, pogledaju u svoje savjetnike i… ništa – pričao je Vučić.
To je, kazao je tada, ozbiljna situacija, i želi da građanima objasni da te ljude ne interesuju pravo i Rezolucija 1244, već sila i faktičko stanje.
– Važi samo pravo sile i mi u skladu s tim moramo da se trudimo da sačuvamo mir i sigurnost i da svi gradimo bolji život i jaču ekonomiju – poručio je Vučić 2018.
Tih dana prije četiri godine, kosovska delegacija saopštila je da neće učestvovati na sastanku u Briselu 7. i 8. juna sa temom osnivanja ZSO-a, sve dok Srbija ne ispuni sve briselske dogovore.
Predsjednik Srbije najavio je u ponedjeljak da će Vlada Srbije u četvrtak donijeti odluku o slanju zahtjeva KFOR-u za povratak srbijanskih snaga sigurnosti na Kosovo. Tome se protive SAD i Njemačka.