Život

Jedna klimatska promjena je sistematski podcjenjena: Mogla bi promijeniti svijet do kritične tačke

Naučnici su otkrili novu ključnu točku u procesu "naglog otapanja" antarktičkih ledenih ploča, koje je uzrokovano toplom oceanskom vodom koja prodire između leda i kopna.

antarktik
FOTO: PEXELS

Ovaj fenomen dosad nije bio uključen u modele Međuvladinog panela Ujedinjenih naroda za klimatske promjene (IPCC) koji procjenjuju utjecaj globalnog zatopljenja na Antarktik. Studija objavljena u utorak u časopisu Nature Geoscience ukazuje da su dosadašnji modeli sistematski podcjenjivali gubitak leda uzrokovan ovim procesom.

Porast temperature oceana, posljedica globalnog zatopljenja, ubrzava otapanje ledenih ploča na Antarktiku. To prijeti povećanjem razine mora širom svijeta i predstavlja ozbiljnu prijetnju obalnim zajednicama. Prema studiji, povećanje temperature oceana može dovesti do kritične tačke nakon koje oceanska voda može neograničeno prodrijeti ispod ledenih ploča, ubrzavajući proces otapanja.

Antarktički ledeni pokrivači leže na stijenama i protežu se izvan obale, plutajući na moru. Topla morska voda već je prodrla u “zonu prizemljenja”, gdje se susreću kopno i led, i dalje prodire prema unutrašnjosti ispod plutajućeg leda, prenosi Science Alert.

Pročitajte još

Glavni autor studije Alexander Bradley objašnjava da se otapanje ubrzava kako se voda zagrijava, čineći procese poput ovog sve izraženijima. Svaki mali porast temperature čini ovakve procese bližima, približavajući se kritičnim točkama.

Nagib kopna i oblik antarktičkog terena čine neka područja posebno ranjivima na ovakve procese, omogućujući morskoj vodi da se skuplja ispod leda. Ledenjak Pine Island, koji trenutno najviše pridonosi porastu razine mora s Antarktika, osobito je ranjiv zbog svog nagiba i oblika kopna.

Studija ističe potrebu za ažuriranjem naučnih modela kako bi se uključili procesi taljenja i bolje predvidjeli rizici od porasta razine mora u budućnosti. To naglašava važnost hitne klimatske akcije kako bi se spriječilo prelaženje ovih kritičnih točaka.