Papa je, kako navodi Reuters, na posljednjoj dionici ambicioznog 12-dnevnog putovanja po jugoistočnoj Aziji i Okeaniji, najdužeg putovanja tokom njegovog papinstva.
Papin boravak u gradu-državi, globalnom finansijskom centru, uključivat će govor pred političkim vlastima zemlje, gdje bi također mogao govoriti o pitanjima kao što su nejednakost u bogatstvu i klimatske promjene.
Franjo će također predvoditi misu za koju Vatikan očekuje da će privući oko 55.000 ljudi, uključujući katolike koji putuju iz Hong Konga na događaj.
Vatikan trenutno ponovno pregovara o kontroverznom sporazumu s Kinom o imenovanju katoličkih biskupa u toj zemlji, koji bi trebao biti obnovljen u oktobru.
Singapur, s populacijom od 5,92 miliona, većinom je budistički s oko 31 posto ljudi koji se identificiraju s tom vjerom. Vatikan računa da je oko 210.000 katolika u zemlji. Također postoje snažne muslimanske, hinduističke i taoističke zajednice.
Međuvjerski dijalog bio je centralna tema Franjinog 11-godišnjeg papinstva, a u Singapuru će biti domaćin međureligijskog susreta s mladima iz različitih vjerskih zajednica. Nejednakost u bogatstvu i klimatske promjene druge su česte teme.
Papa će također održati privatne sastanke s predsjednikom Tharmanom Shanmugaratnamom, premijerom Lawrenceom Wongom i bivšim premijerom Lee Hsien Loongom.
Franjo je tek drugi papa koji je posjetio Singapur, nakon kratkog 5-satnog boravka pokojnog Ivana Pavla II 1986. godine.