BiH

Inicijativa za regije uglja u tranziciji na Zapadnom Balkanu i Ukrajini pozvala sve zainteresovane na godišnji sastanak u Brisel

Inicijativa za regije uglja u tranziciji na Zapadnom Balkanu i u Ukrajini poziva sve zainteresovane da se pridruže godišnjem sastanku Inicijative koji će se održati u Briselu 22. i 23. novembra 2022.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

Za sve koji žele prisustvovati sastanku bit će obezbijeđeni i prevodioci, ali i live streaming za one kojineće biti fizički prisutni na sastanku.

U vrijeme kada energetska sigurnost i klimatske promjene igraju odlučujuću ulogu u politici, ključno je da energetska tranzicija ne izostavi nikoga u ovome procesu. Stoga će godišnji sastanak Inicijative okupiti predstavnike javnih tijela, međunarodnih organizacija, energetskih sektora i civilnog društva na otvorenom dijalogu.

Svim zainteresovanim stranama će se omogućiti i forum za izravnu razmjenu o trenutnom stanju, izazovima i mogućnostima za pravednu tranziciju u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Ukrajini.

Događaj će pokriti teme među kojima su:

– Veze između pravedne tranzicije i energetske krize;Uspješne prakse uključivanja svih zainteresovanih strana;Mogućnosti finansiranja pravednih tranzicija;Razvoj ljudskog kapitala u regijama s ugljem;Dobre prakse prenamjene zemljišta i imovine, te sanacije okoliša.

Informacije o mogućnostima naknade troškova putovanja za učesnike možetepronaći u obrascu za prijavu.

Rok za prijavu: 11. novembar, 12:00 h, za fizičko učešće na događaju;

18. novembar, 18:00 h, za online učešće na događaju

Za više informacija o događaju obratite se na: [email protected]

O Inicijativi za regije uglja u tranziciji na Zapadnom Balkanu i u Ukrajini

Inicijativa za regije s ugljem u tranziciji na Zapadnom Balkanu i u Ukrajini stvorena je s ciljem pomoći zemljama i regijama koje koriste ugalj u tranziciji prema klimatski neutralnoj ekonomiji, istovremeno osiguravajući pravednost te tranzicije.

Inicijativu predvodi Evropska komisija, u saradnji sa šest međunarodnih partnera:  Svjetskom bankom, Sekretarijatom Energetske zajednice, Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), Evropskom investicionom bankom (EIB), poljskim Nacionalnim fondom za zaštitu životne sredine i upravljanje vodama (NFOSiGW), i Evropskim koledžom iz Natolina.

Inicijativa je osmišljena s namjerom da uspostavi i održava dijalog širom regija i zainteresovanih strana, razmjenom znanja, jačanjem kapaciteta i stručnim razmjenama unutar regija uglja na Zapadnom Balkanu, Ukrajini i EU.