Život

I OVO JE BIH Gledali reportažu pa zasadili borovnice: 'Cijela familija pomaže'

Porodica Stjepanović iz Kakmuža kod Doboja prije četiri godine podigla je zasad borovnice na tri dunuma.

FOTO: SLOBODAN ŽIVANIĆ
FOTO: SLOBODAN ŽIVANIĆ

Slavica, koja je na imanju svojih roditelja, zajedno sa suprugom vlasnica zasada, kaže da bi rod ove godine mogao dostići 1.000 kilograma prvoklasne borovnice. Kvalitet je dobar, proizvođači zadovoljni, ali i kupci. Znaju to proizvođači jer se uglavnom vraćaju.

“Nosim borovnice u par piljarnica i ovo sve prodajem onako privatno, što kažu od vrata do vrata, ali većinom mi se ljudi javljaju koji su prije kupovali. Kupci koji su zadovoljni i koji zovu telefonom”, priča nam Slavica.

“Nećete se pokajati”, riječi su kojima uglavnom završava razgovor sa kupcima, a najviše užive kada je nazovu i kažu “svaka vam čast borovnice su za 10”, prepričava sagovornica Agrokluba kako teče komunikacija sa mušterijama.

“Ne bih se lijepo osjećala, da prodam nešto što ja već unaprijed znam da nije dobro”, dodaje Slavica i kao već iskusan proizvođač pripovijeda da je za dobar rod borovnice, potrebno je odgovarajuće zemljište, a dovoljno vode i sunca ključni su faktori za proizvodnju one kvalitetne.

Trenutna cijena je 16 maraka za kilogram i prema riječima naše sagovornice, proizvođači imaju ekonomsku opravdanost uzgoja.

“Puno je ulaganja, pogotovo na početku imate veliko ulaganje, a potrebno je i puno rada. Da je niža cijena, ne bi ovo imalo smisla ni raditi, jer morate svake godine da uložite dosta novca i za prihranu i za zaštitu“, navodi.

U zasadu imaju dvije sorte, a u prvoj berbi ubrali su oko 200 kilograma borovnica.

Organske borovnice

Stjepanovići borovnice isključivo tretiraju sredstvima na bio bazi. 

“Nismo mi imali nekih velikih problema što se tiče biljnih bolesti, mi to odradimo sve onako u startu, kako nam stručna lica objasne i držimo se toga strogo se držimo toga“, govori nam Slavica.

Kvalitetne sadnice obezbijedili su na početku, a odmah u startu postavili su i mreže za protivgradnu zaštitu. Instalirali su automatski sistem za navodnjavanje, a vodu crpe iz vlastitih bunara kapaciteta 4.000 litara. 

“Sve to utiče na kvalitet. Pokretanje proizvodnje značajno nam je olakšao i republički podsticaj“, kaže Slavica, dodajući da su se muž i ona odlučili za uzgoj gledajući reportažu, na njegov prijedlog.

Nema problema sa radnom snagom

Iako većina proizvođača muku muči sa pronalaskom radne snage kod Slavice to nije slučaj. Desna ruka i najveća podrška joj je majka. Iako gazi devetu deceniju još uvijek uspijeva i te kako da pomogne.

“Na prvom mjestu je moja majka koja je svim srcem tu, njoj je drago što smo mi došli tu ponovo i imamo razlog da češće dolazimo. Drugo što je ona žena koja je navikla da radi, mnogo je bitno da imate nekog tu, jer mi ne živimo ovdje i bilo bi teško.”

Tako stara majka brine o navodnjavanju, obilazi nasad. I komšinice se, priča nam, same nude da rade, a jedna od njih “redovno čupa travu, s obzirom na to da je ovo takva biljka koja ne dozvoljava da se okopava oko nje, nego se baš mora čupati trava, tako da mi to ona radi do kasne jeseni. Kad je berba u pitanju, imam familiju koja mi pomaže”, ističe Slavica.

Stjepanovići za sada ne planiraju proširenje proizvodnje, cilj im je zadržati postojeći zasad i unaprijedi kvalitet, piše Agroklub.