Ekonomija

Kreće nikad ranija berba borovnica, ovo su cijene o kojima se nagađa

Da se nešto čudno dešava s voćkama ove godine dovoljno je pomenuti borovnice koje se već sad mogu, probirno, brati. Za nekoliko dana u banjalučkoj regiji očekuje se puna berba.

FOTO: BOJAN KECMAN
FOTO: BOJAN KECMAN

Vegetacija je poranila u ovoj godini, kao nikad prije, a sve zbog tople zime, odnosno, visokih temperatura tokom marta i aprila, što je uzrokovalo raniji početak vegetacije kod voćnih vrsta, pa i borovnica.

Očekuju i do tri kilograma po žbunu

Jedan od onih koji će početi da bere ovog vikenda je i Slobodan Bosančić iz Kadinjana, nedaleko od Laktaša. Na 500 sadnica koje su stare tri godine, očekuje i do tri kilograma roda, na većini grmova.

Iznenađen sam s tim kakvo je stanje zasada. Nisam očekivao da će rod biti veliki pogotovo jer su mladi grmovi. Stavili smo dosta sječke proljetos, a i počupali smo travu oko stabala, tako da imaju hrane. Bobice su krupne i ubrzo počinjem s berbom, samo ima nedostaje još par sunčanih dana da sazriju“, kaže Slobo koji se brine o zasadu, u privremenom odsustvu zeta Aleksandra koji odrađuje najveći dio posla.

Proizvodnja bez pesticida, obezbjedili otkup

U zasadu su zasađene dvije sorte: Duke i Chandler. Ova druga sorta kasnije sazrijeva pa će Slobodan, što se tiče berbe, imati posla barem mjesec dana.

“Već smo obezbijedili otkup cjelokupnog roda, po povoljnoj cijeni, što nam je veliko olakšanje. Ono što je najvažnije, nismo koristili pesticide, tj. fungicide i insekticide. Prskali smo jedino žutim i zelenim kristalonom, ali i domaćim, nekuvanim, mlijekom, koprivom i preparatima Zoberaminol i Blackup, koji su dozvoljeni u organskoj poljoprivredi. Takođe, navodnjavali smo nekoliko puta ali smo imali sreće ove godine jer je bilo dovoljno kiša“, ističe Slobodan.

Što se tiče otkupne cijene borovnica u ovoj godini, još nije poznata ali postoje indicije da bi trebalo da se kreće od 12 do 14 KM po kilogramu.

Neki će, sigurno, pokušati da je prodaju po višim cijenama, a dobro je to što borovnica iz bivše Jugoslavije prva dospijeva na tržište, jer borovnica iz Poljske zrije dvije do tri sedmice kasnije, piše Agroklub.