Sarajevo

Hoće li izbacivanje Stranke za BiH skupo koštati Trojku u Kantonu Sarajevo?

Da se u ovom trenutnu glasa o novoj Vladi Kantona Sarajevo, pitanje je koja bi struja dobila većinu.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Da li ona koju predvode stranke Trojke (Socijaldemokratska partija, Narod i Pravda, Naša stranka) ili grupacija čiji bi oslonac bili kadrovi Stranke demokratske akcije (SDA) i Demokratske fronte (DF), kaže za Raport izvor iz aktuelne vladajuće koalicije u Kantonu.

Izbaciti Stranku za BiH

“Krenulo se u rekonstrukciju, da se po svaku cijenu izbaci Stranka za Bosnu i Hercegovinu, odnosno njeni ministri, ali bez nekog smislenog plana”, kažu iz Trojke.

Naglašava se da je zbog toga i neizvjesno kada će se i da li će se uopće provesti planirana rekonstrukcija, jer je upitno kojim pravnim putem krenuti u taj proces.

Naime, ministri Stranke za BiH u Vladi KS Almir Bečarević (komunalna privreda, infrastruktura, prostorno uređenje, građenje i zaštita okoliša) i Emir Dedović (finansije) nemaju namjeru podnijeti ostavku, što bi bilo najelegantnijre rješenje za Vladu.

Jer, preostale dvije opcije za rekonstrukciju – smjena ministara iz Stranke za BiH u Skupštini ili ostavka premijera Nihada Uka (Naša stranka) čime pada kompletna Vlada – vode u neizvjesnost, prema našem sagovorniku.

Isti broj za Trojku

“Smijeniti ministra s ovako tijesnom većinom, pa i upitnom, jako je teško, a pitanje je šta bi se desilo kad bi premijer podnio ostavku, da li bi se mogla izglasati nova Vlada. A ako se i izglasala, pitanje je čija bi bila, odnosno koja većina bi je izglasala”, navodi izvor crne-hronike.

On dodaje da su pojedinci praktično od formiranje aktuelne Vlade sve raspoložive kapacitete usmjerili na to da izbace Stranku za BiH, ne vodeći računa o tome šta može uslijediti.

Inače, premijer Uk je rekao da bi Trojka u slučaju kadrovskih promjena u Vladi trebala zadržati deset ministarskih mjesta.