Svijet

Haos u Turskoj zbog luksuzne zgrade koja se urušila i zatrpala 800 ljudi: Stanovi bili za bogataše

Nekretnina je reklamirana kao "komad raja", a zgrada je izgrađena po "najvišim građevinskim standardima.

FOTO: PRINTSCREEN/FACEBOOK/ANTIS YAPI
FOTO: PRINTSCREEN/FACEBOOK/ANTIS YAPI

Danas je to gomila šute. Rezidencija Ronesans bila je, sve do ponedeljka, jedna od najekskluzivnijih zgrada u u centru Antakije, turskog grada u vilajetu Hataj. Sada je u njenim ruševinama zatrpano oko 800 ljudi.

Zgrada Ronesans sa 12 spratova prostirala se na 10.500 kvadratnih metara. Imala je 250 stanova, svaki između dvije i pet spavaćih soba, bazen, sportske terene, recepciju…

Procjenjuje se da je u njoj živilo do 1.000 ljudi. Većina je i dalje zarobljena u ruševinama nakon zemljotresa koji je odnio više od 24.000 života.

Među nestalima je i Sevtap Karabduoglu, nastavnica iz Vana, grada na jugoistoku Turske.

“Tu stambenu zgradu je odabrala veoma svijesno jer je znala šta je zemljotres. Ona je to pretrpila u Vanu 2011. i morala je da živi mjesecima u kampu. Dakle, kada je došla u Antakiju, nakon što je godinu dana živila u domu za nastavnike, veoma je pažljivo pretražila i odabrala Ronesans”, rekla je njena prijateljica iz Istanbula za El Pais. Njen suprug nalazi se u Antakiji kao volonter i pomaže u spasavanju zatrpanih ljudi.

Prijatelji i porodice žrtava napravile su nalog na Telegramu gdje djele informacije i traže pomoć. Kao i u drugim mjestima u provinciji Hataj, hitnim službama je trebalo više od jednog i po dana da stignu.

“Iako su prošla 72 sata, i dalje ima živih ljudi. Čuju se glasovi iz ruševina, ali nema dovoljno opreme. Treba da idemo po njih prije nego što prestanu da dišu”, rekao je jedan član na Telegramu.

Jedna od poteškoća u spasavanju ljudi zarobljenih u zgradi Ronesans je to što se jedna od fasada srušila na ostatke, što olakšava pristup nekim od prvih spratova i soba sa strane urušene fasade, ali je teško pristupiti drugoj strani, gdje je fasada smrskala ostale spratove.

“Bio je to veoma nasilan kolaps”, rekao je svjedok.

Teoretski, a prema finansijskom listu Dünya, stanovi Ronesans su izgrađeni na plutajućoj osnovi, koja bolje podnosi seizmičku aktivnost i koristi se na kopnu sa malom nosivošću.

Izgradnja je započeta 2012. godine, a završena 2013. godine, tako da se zahtjevalo da se obuhvate sve antiseizmičke mjere propisane zakonom.

Upravo iz tog razloga, pored svojih objekata i lokacije, bio je tipičan izbor među ljudima koji su došli van provincije da rade nekoliko mjeseci ili godina u Antakiji – obično učitelji, inžinjeri ili čak fudbaleri.

Fudbaler Kristijan Atsu, koji je igrao za Malagu i Chelsea, a sada nosi dres Hatajasport, bio je jedan od stanovnika Ronesans. I dalje se vodi kao nestao.

Turski biznismen uhapšen u Istanbulu

Turski biznismen Mehmet Jašar Džoškun uhapšen je juče u Istanbulu zbog sumnje da je nelegalno sagradio rezidenciju Ronesans. On je priveden zbog sumnje da je avionom pokušao da pobjegne za Crnu Goru.

Ono što je zanimljivo jeste da Mehmet Jašar Džoškun i njegov brat Husein Jalčin Džoškun imaju kompanije i građevinski biznis u Budvi.

Firma koja je napravila zgradu, čija je konstrukcija završena 2013. godine, zvala je rezidenciju “kvadratom iz raja”, piše Telegraf