Ekonomija

Gdje završavaju prihodi od poreza?

Uprava za indirektno oporezivanje u januaru 2024. godine prikupila je 869 miliona KM indirektnih poreza, što je za 68 miliona KM ili 8,42 % više u odnosu na januar 2023. godine kada je prikupljeno 801 million KM.

novac marke pare
FOTO: CAPITAL
Ilustracija

UIO je u januaru 2024. godine privredi vratila 168 miliona KM povrata PDV-a, pa su neto prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u januaru 2024. godine, a to su država, entiteti i Brčko distrikt, iznosili 700 miliona KM i veći su za 93 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili u januaru 2023. godine.

Raspodjela prihoda od indirektnih poreza vrši se u skladu sa zakonom o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, te u skladu sa odlukama Upravnog odbora UIO o koeficijentima za raspodjelu prihoda entitetima.

Pročitajte još

Tako je januaru 2024. godine za finansiranje državnih institucija sa Jedinstvenog računa UIO raspoređen iznos od 83 miliona KM. Ostatak prikupljenih prihoda raspoređen je entitetima i Brčko distriktu i to na način da je Federaciji BiH doznačeno 378 miliona KM, Republici Srpskoj 212 miliona KM i Brčko distriktu 21 miliona KM.

Samo u 2022. godini inkasirano je dvije miljarde maraka više od poreza, a tek u 2023., ali šta se stvarno radi s tim novcem? Zar se od tog novca ili barem jednog dijela ne bi moglo npr. pomoći mladim bračnim parovima koji kujupuju stan ili napraviti stanovi koji bi bili dodijeljeni socijalnim kategorijama ili da se plaća neka minimalna naknada i slično?

“Zavisi na koji porez mislite, ali generalno kada govorimo o porezima u Bosni i Hercegovini, ono što je problem jeste nenamjenska potrošnja.

Zbog toga je daleko bolji model da se prave neki fondovi npr, ako oporezujete duhan, duhanske proizvode targetirate zdravstvene fondove, ako oporezujete putovanja, gorivo, naftu i naftne derivate onda targetirate putnu infrastrukturu, itd, dakle vežete konkretne projekte za određene namete, to kod nas nije slučaj i zbog toga se svake godine pitamo gdje idu ti novci, a uglavnom je to u tekuću potrošnju, dakle tekuća budžetska potrošnja”, kazao je za Bosnainfo Admir Čavalić, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.