Zdravlje

Fibrom – uzroci, simptomi i liječenje

Fibrom je dobroćudna izraslina sastavljena od vlaknastog i vezivnog tkiva.

FOTO: KRENIZDRAVO
FOTO: KRENIZDRAVO

Obično se pojavljuje kao mali mekani čvor, odnosno papula iznad razine kože, koja može biti veličine od nekoliko milimetara pa čak i do nekoliko centimetara.

Fibrom je uglavnom u boji kože no ponekad može biti i pigmentiran

Fibrom se može formirati bilo gdje u tijelu, a uglavnom ne zahtijeva liječenje ili uklanjanje ako ne predstavlja estetski problem. Može se pojaviti kod svih ljudi, svih dobi i oba spola, no najčešće se pojavljuje kod starijih ljudi.

Najčešće vrste fibroma koje se pojavljuju su dermatofibromi i plantarni fibromi.

Pročitajte još

Uzroci fibroma

Još uvijek nije poznato zašto točno fibrom nastaje na tijelu, no pretpostavlja se da ga uzrokuje fibromatozna reakcija tijela na manju traumu, uraslu dlaku ili ubod insekta dok na nastanak plantarnog fibroma može utjecati i genetski faktor.

Simptomi fibroma

Simptomi dermatofibroma variraju od osobe do osobe. Najčešći simptomi su:

svrbež,promjena boje,osjetljivost,krvarenje dermatofibroma.

Simptomi plantarnog fibroma, odnosno onog na tabanima mogu biti bol tijekom hodanja i stajanja, a postoji i mogućnost od razvitka novih fibroma.

Nijedan od ovih simptoma nije razlog za brigu, no kontaktirajte liječnika ako se fibrom:

neprestano povećava,širi,uzrokuje nepodnošljivu bol.

Dermatofibrom

Dermatofibrom je benigna okrugla izraslina koja se najčešće nalazi na području nogu, ruku i ramena. Boja dermatofibroma varira od boje mesa pa čak i do smeđe boje, zbog čega često izgleda kao madež.

Najčešće se pojavljuje kod žena, nešto malo manje i kod muškaraca, a karakterizira ga pojava više fibroma, pa se tako često na koži pronađu i do dva dermatofibroma. Dermatofibrom može biti posljedica:

autoimunih bolesti,HIV-a,sistemskog lupusa,nekih hematoloških bolesti.

Plantarni fibromPlantarni fibrom je kvržica ili vlaknasti čvor koji se pojavljuje na stopalima. Kao i dermatofibrom, plantarni fibrom je obično benigni, no često uzrokuje bol tijekom hodanja.

NeurofibromNeurofibrom je benigna izraslina odnosno nervni tumor nastao od poremećaja u radu Schwannovih stanica. To je grupa živčanih stanica koja počne prekomjerno proizvoditi protein neurofibrin što rezultira stvaranjem izrasline.

Takav fibrom može biti rezultat genetski nasljedne bolesti ili može nastati za života. Neurofibromi se dijele na dermalne i pleksiformne. Dermalni se pojavljuju iz živaca u koži, a pleksiformni sežu u dublje slojeve kože i nastaju iz više živčanih stanica. Mogu biti dosta veliki.

Fibrom u ustimaFibromi u ustima su česti te izgledaju kao nakupina tkiva roze ili lagane bjelkaste boje. To su nakupine vezivnog tkiva i često su bezopasne i benigne.

Iako je to tkivo zadebljalo i gusto, nemojte ga četkati ni čupati. Za higijenu usne šupljine se brinite na uobičajeni način. Možete ga ukloniti tako da se javite svom zubaru koji će Vas preporučiti kirurgu. Proces zacjeljivanja je obično kratak i jednostavan.

Fibromi na spolovilu

Fibromi na spolovilu, nisu isti kao i genitalne bradavice, iako su to dva jako česta kožna stanja na tom području. Fibromi su mekane nakupine vezivnog tkiva koje na prvi pogled mogu izgledati kao ispuhani balon.

Često se na spolovilu stvaraju zbog trljanja kože. Manje se pojavljuju na vaginalnom području jer je prirodno vlažnije pa ne dopušta frikciju. Uzroci im mogu biti još:

pretilost,starost,dijabetes,genetika,trudnoća.Ne trebaju se liječiti, ali se mogu vrlo jednostavno ukloniti. Preporučuje se da ih uklonite ako su na području koje se stalno trlja ili gdje se rubovi odjeće preklapaju s kožom.