Magazin

Evo što je stvarno važno kada su u pitanju djeca i ekrani, a nije vrijeme

Kada je riječ o vremenu provedenom pred ekranom, možda je manje važno usredotočiti se na to koliko dugo djeca koriste uređaje te se koncentrirati na način na koji ih koriste.

Djeca pred ekranima
FOTO: ILISTRACIJA/UNSPLASH

Istraživači u Australiji analizirali su više od 2000 studija koje su uključivale više od dva miliona djece kako bi utvrdili prednosti i nedostatke vremena provedenog pred ekranom kod djece. Otkrili su da je važnije uzeti u obzir vrstu sadržaja koji se gleda nego koliko dugo se gleda.

U sažetku istraživanja objavljenom u Nature Human Behavioru istraživači s Australskog katoličkog sveučilišta napisali su: “Otkrili smo da je priroda interakcije ono što je važno. Digitalne platforme mogu se koristiti za poboljšanje obrazovnih ishoda, ali također mogu i uzrokovati štetu.”

Gledanje televizije s roditeljima bolji je izbor

U svim pregledanim studijama sudjelovala su djeca mlađa od 18 godina. Djeca koja su gledala televiziju s roditeljima poboljšala su pismenost u usporedbi s onima koja su sama bila prikovana za ekrane.

Istraživači su sugerirali da gledanje televizije s roditeljima može poboljšati pismenost jer oni često određuju što dijete gleda, pa se povećava vjerovatnost gledanja obrazovnog programa. Također mogu postavljati djeci pitanja o programu, što ih potiče da se uključe i istraže temu, piše index.hr

Slična povezanost uočena je i kod videoigara, koje su bile korisne samo kada su poticale djecu da razviju sposobnost razumijevanja i rada s brojevima. Istraživači su također otkrili da gledanje reklama na digitalnim uređajima, poput televizora i računala, češće dovodi do izbora nezdrave hrane.

Američki pedijatri pozivaju roditelje da djeci mlađoj od 18 mjeseci zabrane ekrane

Glavni američki liječnik, dr. Vivek Murthy, upozorava da pretjerano vrijeme ispred ekrana može utjecati na razvoj mozga, a povezano je i s pretilošću, lošim snom, kašnjenjem u govoru i problemima u ponašanju.

Američka pedijatrijska akademija (AAP) ne preporučuje korištenje medija kod djece mlađe od 18 mjeseci. Za djecu od 18 mjeseci do dvije godine AAP preporučuje samo sadržaj visoke kvalitete, a gledanje ekrana samo pod nadzorom. Djeci u dobi od dvije do pet godina vrijeme ispred ekrana treba ograničiti na jedan sat.