BiH

Escobar se ne boji rata u BiH nego ekonomskog kolapsa

Posebni američki izaslanik za zapadni Balkan Gabriel Escobar rekao je u petak da ga u Bosni i Hercegovini "više zabrinjava" mogućnost ekonomskog i demografskog kolapsa od rata.

FOTO: GEORGI LICOVSKI/EPA
FOTO: GEORGI LICOVSKI/EPA

To je puno realnija opcija, rekao je američki izaslanik hrvatskim novinarima u Zagrebu prije polaska na ovogodišnji Dubrovnik forum.

Escobar je upozorio da u prilog tome ide što BiH ima “daleko najgori ekonomski rast u regiji”, najgora je po indeksu korupcije u regiji u 2022. godini i svake godine gubi jedan posto svog stanovništva, uglavnom mladih ljudi.

Američki izaslanik je rekao da se politička prava svih potpisnika Dejtonskog sporazuma “trebaju očuvati i zaštititi”, ali je uvjeren da mlade manje opterećuju politička prava od korupcije i nepovoljnih ekonomskih prilika u zemlji.

“Ti ljudi odlaze ne zato što ne žele živjeti u multietničkom društvu. Odlaze jer ne mogu pronaći posao bez korumpiranih veza”, smatra Escobar.

Američki izaslanik je dodao da je privreda Republike Srpske “u jako, jako lošem stanju” i da se lider bosanskih Srba Milorad Dodik “više ne smatra učinkovitim po pitanju ekonomskog upravljanja”.

U najnovijem raspirivanju napetosti u BiH, Parlament Republike Srpske u junu je na Dodikovu inicijativu usvojio zakon kojim je zabranio provedbu odluka Ustavnog suda BiH na teritoriju tog entiteta.

Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt je odlukom od 1. jula poništio sporne zakone i izmijenio kazneni zakon BiH čime je otvoren prostor kaznenom progonu odgovornih za ugrožavanje ustavnog poretka države.

Escobar je rekao da će Sjedinjene Države zaštititi Dejtonski sporazum, teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, kao i centralne institucije od Dodikovih napada. Uz to će biti spremne “reagovati vrlo snažno” pravnim sredstvima poput sankcija ako se ispostavi da Dodikova najava referenduma o statusu Republike Srpske nije samo još jedna prazna prijetnja, prenosi Hina.

“Nećemo napustiti Dejtonski sporazum i nećemo napustiti naše obaveze prema toj zemlji. Nema pravnih puteva za odcjepljenje entiteta. Nadam se da je to samo politička retorika, ali ako nije, bit ćemo spremni reagovati pravnim sredstvima”, naglasio je.

Escobar je ponovio da SAD podržava put BiH prema Evropskoj uniji kojega, između ostalog, usporava ruski utjecaj.

“Dodik hvali (ruskog predsjednika Vladimira) Putina više nego što to čini (bjeloruski predsjednik Aleksandar) Lukašenko”, rekao je američki izaslanik i smatra to “zabrinjavajućim trendom”.

Rekao je da ne vidi ništa pozitivno u njegovim odnosima s Moskvom i priznaje da su odnosi Srbije i Rusije puno komplikovaniji.

Ipak, pozitivnim ocjenjuje što nije bilo nedavnih sastanaka srbijanskog predsjednika Vučića s Putinom ni sastanaka na razini ministarstva vanjskih poslova te pozdravlja što je Srbija podržala nekoliko rezolucija UN-a u pogledu ruske agresije na Ukrajinu, ali je pozvao Srbiju da slijedi put svojih susjeda i uvede sankcije Moskvi.

“Važno je pokazati solidarnost s ostatkom međunarodne zajednice u ovakvim vremenima. Potičemo ih da to učine”, rekao je Escobar.