Svijet

Dramatični snimci: Strašna oluja poharala Libiju, broj mrtvih mogao bi rasti do 2.000

Najmanje 150 ljudi je poginulo u snažnoj oluji i teškim poplavama u istočnom libijskom gradu Derni tokom protekla dva dana, a strahuje se da bi broj smrtno stradalih mogao narasti i na 2.000.

FOTO: TWITTER/X
FOTO: TWITTER/X

Snimke objavljene na društvenim mrežama prikazuju ljude na krovovima vozila nakon što je oluja Daniel pogodila Bengazi, Susu, Al Bajdu, Al Mardž i Dernu, grad na Sredozemnom moru otprilike 250 kilometara istočno od Bengazija.

“Zabilježili smo najmanje 150 smrti nakon urušavanja zgrada. Očekujemo da će broj poginulih narasti na 250. Situacija je katastrofalna”, rekao je Kais Fhakeri iz Crvenog polumjeseca za Reuters.

Broj stradalih u drugim područjima nije bio odmah poznat.

“Spavali smo, a kada smo se probudili, shvatili smo da je voda opkolila kuću. Unutra smo i pokušavamo izaći”, rekao je Ahmed Mohamed, stanovnik Derne, telefonom za Reuters u ponedjeljak.

Nestalo je sedam pripadnika Libijske nacionalne vojske (LNA), rekao je njen glasnogovornik Ahmad Mismari. Na čelu vojske je Khalifa Hafter, koji upravlja istočnim krajem podijeljene države.

Teške poplave odnosile su vozila, što se moglo vidjeti na snimkama televizije Almostkbal s istoka zemlje. Kanal je također objavio fotografije urušene ceste između Suse i Šahata, gdje se nalazi arheološko nalazište starogrčke kolonije Cirene uvršteno na UNESCO-v popis svjetske baštine.

Svjedoci su rekli da se nivo vode popeo na tri metra u Derni.

Parlament na istoku Libije je proglasio tri dana žalosti. Abdulhamid al-Dbeibah, premijer privremene vlade u Tripoliju, također je proglasio tri dana žalosti u svim pogođenim gradovima, nazvavši ih “područjima katastrofe”.

Četiri glavna terminala za izvoz nafte, Ras Lanuf, Zuetina, Brega i Es Sidra, zatvoreni su u subotu navečer na tri dana, rekla su dva naftna inženjera za Reuters.

Operacije spašavanja su u toku, kazali su svjedoci. Vlasti su proglasile vanredno stanje, zatvorivši škole i trgovine te uvevši policijski sat.

Dbeibah, čija vlada ima malo utjecaja na istok Libije, u nedjelju je rekao da je svim državnim službama naložio da se “odmah pozabave” sa štetom i poplavama u istočnim gradovima.

Njegovu vladu priznaje Libijska centralna banka, koja isplaćuje sredstva uredima vlade širom zemlje.

Ujedinjeni narodi u Libiji su objavili da pomno prate oluju te da će “pružiti hitnu pomoć naporima na lokalnoj i nacionalnom nivou”.