Ekonomija

Dolar oštro pao, kurs eura iznad 1 dolara

Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta oštro pala jer se uskoro očekuje usporavanje tempa povećanja kamata Feda. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 109,63 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 111,00 bodova.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
ilustracija

U odnosu na japansku valutu, tečaj dolara potonuo je na 146,10 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 148 jena. Cijena eura porasla je, pak, s jučerašnjih 0,9955 na 1,0070 dolara, što je njezina najviša razina od 13. septembra. Danas zasjedaju čelnici Evropske središnje banke, a analitičari očekuju da će ponovno povećati ključne kamate za 0,75 postotnih bodova jer se inflacija u evrozoni i dalje kreće na rekordnim razinama.

“Bit će važne poruke ECB-a. Pitanje je hoće li oni pokazati punu predanost suzbijanju inflacije ili slabosti i zabrinutosti zbog izazovnog ekonomskog okruženja”, kaže Rodrigo Catrill, valutni strateg u National Australia Bank.

Cijene su nafte, pak, dodatno porasle, nakon što su jučer skočile više od 3 posto. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0,20 posto, na 95,90 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,18 posto, na 88,05 dolara.

Azijske berze porasleNa azijskim su berzama cijene dionica u četvrtak porasle jer se ulagači nadaju usporavanju tempa zaoštravanja monetarne politike u svijetu idućih mjeseci, dok se kurs eura probio iznad razine od 1 dolara jer se očekuje agresivno povećanje kamata ECB-a.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 1,2 posto, ojačavši drugi dan zaredom.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, a blago su pale i cijene dionica u Šangaju. U Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle su, pak, između 0,6 i 1,8 posto. Zbog slabijih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata niza kompanija, među kojima tehnoloških divova Samsunga i Meta Platformsa, na tržištima vlada oprez.

Tim više što se usporava rast ekonomije. Jutros je objavljeno da je rast južnokorejskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u trećem tromjesečju iznosio 0,3 posto na kvartalnoj razini, što je najsporiji rast u godinu dana.

To inače nisu dobre vijesti za rizičnije investicije, no u kontekstu nastojanja središnjih banaka da suzbiju inflaciju, to pozitivno utiče na tržište kapitala jer pokazuje da napori monetarnih vlasti daju rezultate, da se rast ekonomije i potrošnje usporava.

To budi nadu da će američka i ostale središnje banke u svijetu idućih mjeseci usporiti tempo povećanja kamatnih stopa.

Doduše, danas se očekuje povećanje kamata Evropske središnje banke (ECB) za 0,75 postotnih bodova, a iduće će sedmice i Fed vjerojatno učiniti isto, već četvrtu sjednicu zaredom. No, krajem ove i početkom iduće godine tempo povećanja kamata mogao bi biti usporen.

Primjerice, jučer je kanadska središnja banka povećala kamate za 0,50 postotnih bodova, manje nego što se očekivalo.

“Prinosi na obveznice su općenito niži u svijetu jer su ranija očekivanja o zaoštravanju monetarne politike središnjih banaka ponešto ublažena, što pozitivno utiče na tržište dionica”, kaže Taylor Nugent, ekonomist u National Australia Bank.